Pretraga tekstova
Kako ističu, veliki odaziv pčelara zabilježen je za Mjeru 1. Tehnička pomoć pčelarima i njihovim organizacijama pčelara i Mjeru 2. Suzbijanje štetnika i bolesti ovih korisnih kukaca
Ukupan iznos ovogodišnje omotnice od 14,8 milijuna kuna u okviru provedbe mjera Nacionalnog pčelarskog programa za razdoblje od 2020. do 2022. godine iskorišten je te putem Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, isplaćen u potpunosti, priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Kako ističu, veliki odaziv zabilježen je za Mjeru 1. "Tehnička pomoć pčelarima i organizacijama pčelara", kojom se sufinancira nabava pomagala, pribora i opreme, kao i edukacije pčelara i senzorskih analitičara te Mjeru 2. "Suzbijanje štetnika i bolesti pčela", naročito varooze.
Prošle godine doneseni Nacionalni pčelarski program za razdoblje od 2020. do 2022. godine kroz 3 godine predviđa ukupna sredstva u iznosu od 44,5 milijuna kuna, a cilj je provedbom mjera stvoriti uvjete za bolji položaj pčelarstva u Hrvatskoj te stvoriti osnovu za povećanje konkurentnosti u ovom sektoru.
Mjere, podsjećaju, koje se provode u okviru Programa su tehnička pomoć pčelarima i organizacijama, suzbijanje štetnika i bolesti pčela, naročito varooze, racionalizacija troškova selećeg pčelarenja, mjere za potporu laboratorija za analizu proizvoda s ciljem potpore da svoje proizvode plasiraju na tržište i povećaju njihovu vrijednost, obnavljanje pčelinjeg fonda, suradnja sa specijaliziranim tijelima za provedbu programa primijenjenih istraživanja u području pčelarstva i pčelarskih proizvoda, praćenje tržišta te poboljšanje kvalitete proizvoda s ciljem iskorištavanja potencijala proizvoda na tržištu.
"Potpuno iskorištenje omotnice rezultat je dijelom pomno osmišljenih i provedenih mjera iz Nacionalnog programa koji je zamišljen i realiziran kao temelj za stvaranje uvjeta za bolji položaj pčelarstva u Hrvatskoj te osnova za povećanje konkurentnosti u ovom sektoru, naglasila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Za taj uspjeh su, dodala je, u velikoj mjeri zaslužni sami vlasnici košnica. "Sve bolje evidentiranje i efikasnije organiziranje doprinijelo je porastu broja registriranih pčelara i pčelinjih zajednica što, uz odgovarajuću edukaciju i pomoć, rezultira potpunim iskorištenjem dostupnih sredstava, osnažuje ovu gospodarsku granu i razvija ruralne prostore“, zaključila je.
Izvori
Tagovi
Nacionalni pčelarski program Omotnica Pčelari Mjera 1. Mjera 2.
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.