Pretraga tekstova
Iako se relativno kasno pojavila na jelovniku, pura je ubrzo među seljačkim masama stekla i osobite moći: po vjerovanju, može biti "zmajevita", a posebno je opasan puran kome su ispod krila izrasla još jedna - "zmajevska".
U različitim jezicima ova najveća predstavnica obitelji fazana ima različito ime. Englezi i Nijemci su je zvali "turska" ptica, Francuzi "indijska", Turci je i danas ovako nazivaju, dok je u Indiji poznata kao "peruanska" ptica. Zemlja porijekla divlje pure je sjeverna Amerika, dok se pitoma pojavljuje na jugozapadu SAD-a i u Meksiku u petom stoljeću, navodi dr Olga Zirojević u knjizi "Istočno - zapadna sofra".
U Europu je stigla poslije Cortezovog pohoda protiv Asteka 1515. godine i odmah je prihvaćena. Na našim prostorima dobivala je zanimljiva imena: tuka, biba, buda, a za mužjaka se govorilo tukac, bibac, puran.
U svečanim prilikama pečena puretina služena je kao glavno jelo. U prosječnom poljoprivrednom domaćinstvu, uvijek je smatrana kao izuzetna ponuda. Razlog za ovo je ukorijenjeno vjerovanje seljaka da su mali purići vrlo osjetljivi, a izbirljivi u pogledu hrane i samo ih vješt čovjek može uzgojiti.
S druge strane, stanovništvo je vjerovalo da je puretina izuzetno zdrava te su joj pripisivana razna ljekovita svojstva. Suvremena medicina je potvrdila ovo vjerovanje: odličan je izvor željeza, proteina, B vitamina, folata, selena, kalcija, magnezija i fosfora. Pripada posnijim mesima, sadrži vrlo malo masnoće, odlična je za očuvanje mišićne mase, regulira inzulin i smatra se da smanjuje rizik od velikog broja bolesti. Blag, skoro neutralan okus omogućuje da se priprema i začini na različite načine, mašta je granica. Jedina preporuka je da se, ako je moguće, kupuje direktno od uzgajivača.
Iako se relativno kasno pojavila na jelovniku, ubrzo je među seljačkim masama stekla i osobite moći. Po vjerovanju, može biti "zmajevita", a posebno je opasan puran kome su ispod krila izrasla još jedna, "zmajevska". Vještica se također može prerušiti u puru pa uništiti (ili umnožiti) ljetinu. Postoji vjerovanje da trudna žena ne smije nositi u njedrima pureća jaja, s objašnjenjem "da dijete ne bi bilo pjegavo", ustvari, da ne bi "pokupilo" neke zmajevske osobine i navike.
"Vidjeti" puru u talogu kave (kad se "gleda" u šalicu) značilo je - čuti velike i važne vijesti. Ptica iz dalekih zemalja ovjekovječena je i u umjetnosti.
"Ljepši sokol nego vrana, ljepši paun od purana!", rugaju se vrapci puranu koji važno šeta po dvorištu u poznatoj pjesmi J. J. Zmaja.
Dobro obučena osoba "gospodskog" držanja često je u razgovorima poljoprivrednika i njihovih obitelji upoređivana s purom ili puranom. Izraz "glup k'o tuka" je već potpuno uobičajen, iako ova ptica relativno rijetko gine u prometu, pa se postavlja pitanje zašto je proglašena "glupom" kad nije?
Tagovi
Zmajevita ptica Turska ptica Narodna vjerovanja Pura Značenje pure Porijeklo pure Ljekovita svojstva puretine
Autorica
Više [+]
Diplomirana pravnica, novinarka, autorica tri romana i pjesnikinja u ilegali. Surađivala je s raznim redakcijama i portalima. Poseban interes pokazuje za život žena na selu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuro Japaric Nemoj ti meni ošišani 😂😂😂😂😂😂 ja upravo čekam flizerku da skine smene ovu kosetinu. Nemoj da se predomislim oko šišanja 🤔😂. Nisam se Više [+] štrigao od 2016 god kad sam morao u Krapinske toplice na rehabilitaciju.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara ! To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara !