Pretraga tekstova
Sjetva sjemena se obavlja u zatvorenom ili na otvorenom prostoru nakon posljednjeg mraza. Zaštitite ga u fazi klijanja i nicanja
Čubar ili vrisak je vrlo zahvalna ljekovita i začinska vrsta. Biljka je razgranata, a dostiže visinu od 25 do 70 cm. Prepoznaje se po izduženim, kopljastim listovima dugim oko 3 cm. Cvjeta od lipnja do kraja kolovoza, a cvjetovi su sitni i bijeli do ružičasti. Sjemenke su crne, male i zadržavaju klijavost do sedam godina.
Po okusu je sličan majčinoj dušici, ali je nešto pikantniji i blago ljut. Upotrebljava se u gastronomiji u receptima raznih variva, umaka, za zimske salate. Odlično se slaže s mesom peradi, graškom i grahom.
Postoji oko 50 vrsta čubra, a najčešće se uzgajaju četiri. Favorit mnogih uzgajivača u kontinentalnim područjima je primorski ili zimski Satureja montana koji je višegodišnji. Ima nešto jači okus. Često se uzgaja i vrtni, mirisni ili ljetni Satureja hortensis koji je jednogodišnji i blažeg okusa.
Uzgaja se na otvorenom ili u posudama. Odgovaraju mu sunčane lokacije zaštićene od vjetra. Ljetni će najbolje rasti ako mu osigurate 12 h osvjetljenja tijekom dana, a zimskom je dovoljno samo 6 h. Dobro podnosi različite tipove zemljišta, ali plodna daju veći prinos. Optimalna su dobro drenirana, pjeskovita ili ilovasta. Ph reakcija zemljišta treba biti blago kisela od 6,2 do 6,8.
Može se uzgajati iz sjemena ili reznica. Sjetva se obavlja u proljetnom periodu, šest do osam tjedana prije posljednjeg mraza u zatvorenom prostoru ili na otvorenom kad prođe posljednji mraz, krajem travnja.
Sije se plitko, od 3 do 5 mm dubine. Na pripremljeno zemljište polaže se sjeme i prekrije tankim slojem. Razmak između redova je oko 10 cm. Potrebno je dva do tri tjedna da niknu mlade biljke.
Na otvorenom se sije kada se zemlja ugrije i prođe opasnost od mraza. Najbolje je napraviti drveni okvir koji se ispuni rastresitom zemljom ili sjetvu obaviti u posude. Na površini se rasporedi sjeme i lagano zagrne, dodatno se prekrije malčom, kompostom ili pijeskom. Zalijevanje obavite pažljivo. Jak mlaz vode će odnijeti sjeme.
Površinu prekrijte prozirnim najlonom, agroplatnom ili starim prozorom kako bi ga zaštitili u fazi klijanja i nicanja. Čim primijetite da se pojavljuju mlade biljke skidate najlon. Agroplatno i prozor mogu ostati, ali ne smiju dodirivati biljke.
Koje biljke zaštititi agrotekstilom od niskih temperatura i mraza?
Oprez, najlon ne osigurava disanje, povećava vlažnost i dovodi do propadanja izniklih biljčica. Redovno provjeravajte stanje, obavite provjetravanje, zalijevanje dok biljke ne ojačaju i tada uklonite agroplatno. Obratite pažnju na lisne uši, jer su one često jedini štetnici koji se javljaju na ovoj vrsti.
Tagovi
Čubar Vrisak Satureja montana Satureja hortensis Okus čubra Čubar se koristi Sjetva
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !