Pretraga tekstova
Ljekoviti začin bere se tijekom ljeta, a zatim suši i pakira kako bi se mogao koristiti tijekom zime.
Origano ili mravinac se često koristi kao začin koji jelima daje jedinstvenu aromu. Osim u gastronomiji, cijenjen je kao ljekovita biljka. Lako se uzgaja u lončanicama, posudama, ali i na otvorenom.
Tijekom cijele sezone ga možemo koristiti u svježem stanju, a za zimu ga je potrebno osušiti kako bi ga sačuvali.
Ljeto je vrijeme berbe i sušenja origana. Beremo grane koje su dobro razvijene i koje se nalaze na početku faze cvjetanja, u periodu srpanj-kolovoz. One koje formiraju plod su pregrube i s manje korisnih tvari. Rezanje se obavlja u jutarnjim satima, a režu se na 20 cm iznad osnove. Škare trebaju biti oštre i dezinficirane.
Drugi način je da se beru samo listovi. U oba slučaja biljni materijal treba biti zdrav, bez oštećenja od insekata i simptoma bolesti.
Sušenje se može obaviti na Suncu, pećnici ili dehidratoru. Prvi način je tradicionalan kada vežemo po pet grančica u snopić i objesimo naopako. Snopići se ne smiju dodirivati kako bi između njih cirkulirao zrak i ubrzao sušenje. Izaberite prozračno mjesto u sjeni. Dužina sušenja ovisi od veličine grana, temperature i vlažnosti zraka. Može trajati nekoliko dana, ali i tjedana.
Ako se obavlja u pećnici, temperatura treba biti do 50ºC prije stavljanja biljnog materijala. Vrata pećnice se ostavljaju otvorena kako bi izašla suvišna vlaga. Grančice stavljamo na rešetku, a listove rasporedimo u tankom sloju preko papira za pečenje na tepsiju. Poslije 15 minuta grančice i listovi se okrenu i suše još 15 minuta. Po potrebi postupak se ponavlja dok se ne osuši, a zatim ga ostaviti da se ohladi.
Osušeno možemo pakirati u papirnate vrećice. Cvjetovi trebaju biti na dnu, a vrh vrećice se veže oko mjesta gdje su stabljike vezane. Drugi način je da se grančice narežu na sitnije komade.
Ako ga želimo čuvati duže vremensko razdoblje onda ga pakiramo u staklene teglice koje se mogu dobro zatvoriti poklopcem. Ovako zatvoren može se čuvati do godinu dana.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: Mravinac, divlji mažuran, mekulica, vranilova trava | Engleski naziv: Oregano | Latinski naziv: Origanum vulgare
Origano je višegodišnja, zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae /Labiaceae). Budući da se radi o kulturi toplog podneblja, na našem je području najzastupljenija u području... Više [+]Tagovi
Origano Ljekovito bilje Začinsko bilje Sušenje bilja Sušenje origana Mravinac
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.