Pretraga tekstova
Napadaju širok spektar biljaka, a posebno su sklone onima koje se nalaze u toplim i suhim uvjetima, posebno u zatvorenom prostoru
Vunasta ili brašnasta uš vrlo je prepoznatljiv štetnik. Bijele su ili sivkaste boje te prekrivene voštanom, brašnastom tvari koja im daje pahuljast izgled. To ih štiti od vanjskih uvjeta i djelomično od predatora.
Ispuštaju ljepljivu tekućinu, poznatu kao medna rosa, koja često privlači gljivice čađavice, zbog čega biljka bude presvučena crnim naslagama.
Napadaju širok spektar biljaka, a posebno su sklone onima koje se nalaze u toplim i suhim uvjetima, posebno u zatvorenom prostoru. Najpoznatije su limunov crvac (Planococcus citri), dugorepa (Pseudococcus longispinus) te američka vunasta uš (Phenacoccus solenopsis).
Najčešće su pogođene sobne biljke kao što je fikus, flamingov cvijet (anturij), šeflera, brazilski jasmin, kroton, kaktusi i sukulenti. Također, napada vinovu lozu, citruse, breskve, jabuke i smokve. Od ukrasnih tu su ruže, begonije, hibiskus, oleandar, lovor, rododendron, ali i povrće kao što su rajčica, krastavci i paprike.
One sišu biljne sokove i ispuštaju mednu rosu koja pogoduje rastu gljivica te slabi biljke.
Ako je riječ o sobnoj biljci, prvo što trebate učiniti je izolirati ju od drugih kako bi spriječili širenje.
Ručno uklonite koliko je moguće uši. Koristite pamučnu krpicu, maramicu ili štapiće natopljene u alkohol koji ih brzo ubija i rastapa njihov zaštitni sloj voska.
Biljku operite otopinom blagog sapuna i vode. Pomiješajte 1 žličicu sapuna s 1 litrom vode i prskajte zahvaćene dijelove biljke. Ostavite nekoliko sati, a zatim isperite čistom vodom. Također možete koristiti insekticidno ulje poput neemovog. Njega možete prskati direktno na zaražene dijelove prema uputama na proizvodu.
Povećanje vlažnosti oko biljke može pomoći u sprječavanju daljnjeg širenja. Koristite ovlaživač zraka ili redovito prskajte vodom.
Ako uzgajate biljke na otvorenom, možete uvesti prirodne predatore poput bubamara, parazitskih osica ili zlatooka koje se hrane vunastim ušima.
Ako je zaraza velika i druge metode ne djeluju, možete koristiti sistemske insekticide koji djeluju unutar biljke. Pazite da koristite ekološki prihvatljive proizvode, osobito za sobne biljke.
Nakon tretmana, redovito pregledavajte biljku kako biste uočili bilo kakve nove znakove zaraze i ponovite postupak ako je potrebno.
Ako su određeni dijelovi biljke jako oštećeni, možda ih je najbolje odrezati i baciti, kako bi se spriječilo daljnje širenje štetočina.
Tagovi
Vunaste uši Brašnaste uši Bijele bube Pahuljaste bube Štetnik Medna rosa Sobne biljke Uklanjanje Špricanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Evo 10 najboljih fotografija u kategoriji #priroda po izboru stručne komisije #RuralFoto
https://www.agroklub.com/poljoprivredne-vijesti/ruralfoto-evo-najboljih-10-fotografija-iz-kategorije-priroda/98918/
Uživajte u kadrovima 😊
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
To bi moglo pomoći, ali je teško provjerljivo, jer bi obrađivali prijave duuugo. U svakom slučaju dobra je vijest da imamo godinu dana da smislimo Više [+] način ;)
Ana Kraljić
prije 1 tjedan
Možda bi se amateri i profesionalci mogli odvojiti na način da se kod prijave traži i informacija ima li natjecatelj foto-studio ili radi kao Više [+] fotograf za časopis ili tako nešto. To je možda najjednostavniji način.
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
Velika je konkurencija, priličan broj sjajnih fotografija nije našao mjesta u TOP10. Žiri je imao baš tešak posao. Pregledati 1300 fotografija i Više [+] izdvojiti samo 40 je jako zahtjevna zadaća, prilično nezahvalna. Neka Vas ne rastužuje eventualan izostanak plasmana Vaših fotografija, jer se cilj promocije ruralnih ljepota ostvaruje 😊 PS: Odvojiti profesionalce od amatera je dobra ideja, ali kako postavili granicu?
Ana Kraljić
prije 1 tjedan
@Ivana Bošnjak Moram se nadovezati na Vaš komentar jer sam prošle godine bila u TOP 10 u kategoriji "Selo", a čisti sam amater 😅 Iako se slažem da ne Više [+] bi bilo loše odvojiti amatere i profesionalce ☺️
Ivana Bošnjak
prije 1 tjedan
Valjda će jedne godine i amateri dobiti priliku biti u top 10, jer sve fotke iz godine u godinu su fotke od profesionalaca koji velikim mahom nemaju Više [+] ni veze s ruralnim područjem :)
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Čestitke svima, fotke su predivne! Čestitke svima, fotke su predivne!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje