Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Odbor za poljoprivredu
  • 13.02.2025. 14:00
  • Grad Zagreb, Zagreb

Kako do učinkovitijeg rada Agencije za plaćanja, brže obrade natječaja i isplate potpora?

Samo 2,7 % hrvatskih poljoprivrednih gospodarstava prima investicijske potpore i to moramo mijenjati, čulo se na sjednici saborskog Odbora za poljoprivredu

Kako do učinkovitijeg rada Agencije za plaćanja, brže obrade natječaja i isplate potpora?
Foto: Stručna služba Odbora
  • 7.618
  • 526
  • 0

Krajem ove godine završava razdoblje u kojemu je moguće koristiti sredstava iz Programa ruralnog razvoja. Istovremeno se krenulo s natječajima u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike. Stoga je, znajući da je obrada zahtjevan posao te da se na odluke i ugovore za provedbu projekata jako dugo čeka, Odbor za poljoprivredu Hrvatskog sabora održao sjednicu s ciljem rasprave kako osigurati učinkovitiji rad Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

"Kao glavni izazovi spominju se dugotrajnost provedbe postupaka i brzina provedbe natječaja, zastoj u protoku informacija između Agencije i korisnika, nedostatna međuresorna suradnja, preveliki administrativni zahtjevi, dugotrajnost obrade zahtjeva i dostave natječajnih odluka, vrijeme potrebno za realizaciju natječaja kao i isplatu sredstava", rekla je predsjednica Odbora Marijana Petir. 

Dakako, dodala je, sve to u bitnome utječe i na provedbu samih projekata, što bi u konačnici moglo utjecati i na ukupnu iskorištenost raspoloživih financijskih sredstava, a posebno uzimajući u obzir da je ova, 2025. godina, posljednja godina provedbe Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske.

Zahtjevna EU pravila dodatno kompliciraju nacionalni zahtjevi  

Upozorila je kako na sadržaj kao i brzinu provedbe natječaja ne utječe samo Agencija, te da se počesto već zahtjevna EU pravila dodatno nadograđuju novim nacionalnim zahtjevima. Ujedno, izdavanje potrebnih suglasnosti i rješenja od strane drugih tijela državne uprave usporava procese donošenja odluka, a tu je najviše prigovora Odbor dobivao zbog predugih čekanja rješenja o prihvatljivosti zahvata za okoliš, što neke korisnike onemogućava i u prijavama na natječaj. 

Kako je istaknuo ravnatelj APPRRR-a, Nikola Dolački, u 15 godina rada Agencije ukupno je krajnjim korisnicima isplaćeno 10 milijardi eura, u razdoblju od 2013. do 2025. godine ukupno je isplaćeno 8,3 milijarde eura, dok se za potpore u poljoprivredi na godišnjoj razini isplaćuje oko 520 milijuna eura.

Nikola Dolački ekskluzivno: Najveći problem hrvatske poljoprivrede je depopulacija

Kao glavne izazove u radu Agencije naveo je osiguranje pravednije isplate potpora, unapređenje monitoring sustava, korištenje dostupnih tehnoloških rješenja i usklađenje vremena podnošenja zahtjeva za IAKS mjere kako bi se omogućila ranija prijava, pa time i ranija isplata potpora.

Za potpore u poljoprivredi na godišnjoj razini se isplaćuje oko 520 milijuna eura

Uz navedeno, ukazao je i na potrebu unapređenja upravljanja bazama i registrima, daljnju informatizaciju, modernizaciju postojeće tehnologije sustava za provedbu mjera ruralnog razvoja, kadrovsko kapacitiranje i poboljšanje međuresorne suradnje s ministarstvima i županijskim upravnim odjelima.

"Po provedbi mjera i potpora hrvatska Agencija za plaćanje jedna je od učinkovitijih u Europskoj uniji", rekao je Marinko Beljo, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i upozorio na važnost zadržavanja stručnjaka koji rade u sustavu potpora, snažniju informatizaciju i ubrzavanju procesa korištenja potpora.

Investicijske potpore prima tek 2,7 posto PG-ova 

Međutim, dodao je da samo 2,7 % hrvatskih poljoprivrednih gospodarstava prima investicijske potpore i to moramo mijenjati kako bi ojačali naše male i srednje poljoprivredne proizvođače.

Naveo je i da Ministarstvo priprema plan natječaja za 2025. i 2026. godinu, koji bi uskoro trebali biti dostupni korisnicima i Agenciji, pa će i to omogućiti bolje planiranje i rast poljoprivrednog sektora.

Zaključno, upozoreno je na sjednici na važnost što žurnijeg raspisivanja sektorskih natječaja i potrebu usklađivanja provedbenih Pravilnika s dionicima sektora kako bi se, u pravom smislu riječi prepoznale potrebe sektora i izbjeglo nepotrebno kažnjavanje korisnika. Potrebno je ubrzati postupke izdavanja odluka, poštivati žalbene rokove i uravnotežiti kazne imajući pri tome u vidu činjenicu nedostupnosti širokopojasnog interneta u svim područjima Republike Hrvatske.

Uz navedeno, u obzir treba uzeti i visok rast drugih troškova, poput onih u građevinarstvu, koji potencijalne korisnike potpora dovode u nezavidnu situaciju. Pozvano je na jačanje komunikacije korisnika i Agencije, češće provođenje edukacije poljoprivrednika, mogućnosti ispravka i dopune prijava, kad god je to moguće. 

Na sjednici su bili i predstavnici poljoprivrednih proizvođača 

Odbor za poljoprivredu pripremit će i preporuke za Agenciju i druga nadležna državna tijela kako bi se stanje unaprijedilo, a pozvala je i Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i šumarstva da na sjednici Odbora za poljoprivredu predstavi nacrt izmjena nacionalnog Strateškog plana u okviru Zajedničke poljoprivredne politike prije nego li ga pošalje Europskoj komisiji, na koju će također biti pozvani predstavnici sektora.


Fotoprilog


Tagovi

Odbor za poljoprivredu Agencija za plaćanja Marijana Petir Nikola Dolački Marinko Beljo


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".