Pretraga tekstova
Na sjednici Vlade donesena je Uredba o financijskoj strukturi omotnice za program izravnih plaćanja kojom se raspoređuju dopunska nacionalna sredstva za potpore poljoprivrednicima.
Na jučer održanoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesena je Uredba o financijskoj strukturi omotnice za program izravnih plaćanja kojom se raspoređuju dopunska nacionalna sredstva za potpore poljoprivrednicima.
Naime, ukupni iznos za financiranje izravnih plaćanja za 2021. u okviru Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) je 2,9 milijardi kuna.
Pritom je iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) Hrvatskoj na raspolaganju 2,7 milijardi kuna, a iznos od 175 milijuna kuna se financira iz državnog proračuna.
Hrvatskim poljoprivrednicima, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede, isplaćen je u studenom avans od 1,6 milijardi kuna, ali i dodatne potpore tijekom prosinca i siječnja 2022. godine za sektor stočarstva u iznosu od približno 170 milijuna kuna.
"Time se omogućuje isplata 1,5 milijardi kuna koja će započeti u veljači", čulo se na sjednici.
Ministrica Marija Vučković je podsjetila kako se ugovorom o pristupanju Hrvatske EU u desetogodišnjem razdoblju, od 2013. godine, za financiranje mjera iz programa izravnih plaćanja, udio iz državnog proračuna smanjuje te se svake godine povećava udio iz EFJP-a. Tako će se sljedeće godine program u cijelosti financirati iz toga fonda.
Kako je pojasnila, plaćanja za mjere iz programa izravnih plaćanja u 2021. mogu se izvršiti avansno u razdoblju od 16. listopada do 30. studenog 2021., te u još maksimalno dva obroka, od 1. prosinca 2021. do 30. lipnja 2022. godine.
Također, Vlada je jučer usvojila konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Glavne odrednice novog Zakona odnose se na obvezu dostave i izrade gospodarskih programa, elektroničku provedbu javnog natječaja, uspostavljanje novog sustava bodovanja u skladu sa strateškim ciljevima, uz obavezu raspisivanja natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta u roku od tri mjeseca te mnoge druge.
"Navedene izmjene i dopune Zakona imaju za cilj smanjenje postojećih administrativnih zapreka te ubrzano, učinkovito, pravedno i transparentno raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države", kažu iz Ministarstva poljoprivrede.
Konačni prijedlog Zakona o poljoprivrednom zemljištu poslan u drugo saborsko čitanje
Kako su naveli, aktualnim Zakonom iz 2018. godine raspolaganje poljoprivrednim zemljištem prepušteno je jedinicama lokalne samouprave koje su na temelju zakona utvrdile obujam i namjenu državnog poljoprivrednog zemljišta na svom području i donijele programe raspolaganja kao temelj za nacionalni registar poljoprivrednog zemljišta. Do danas je izdano 370 suglasnosti na programe raspolaganja i objavljeno 118 natječaja za zakup od strane JLS.
Tagovi
Sjednica Vlada Izravna plaćanja Struktura omotnice Marija Vučković
Autorica
Svim pratiteljima Agrokluba želim sretan i blagoslovljen Božić! ❤️
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ma Ivice , vraćamo se na model Carske Austrije , nakon što su okupirali Slavoniju i Barnju išli su na model veleposjednika i kmetova ! Da kmetovi budu na vidiku carica Terzija izdaje 1756 da poredaju kuće uz puteve i ceste i tako su izgrađena UŠORENA sela ! Srbi i posrbljeni hrvatski političari vrše NACIONALIZACIJU i podjelu zemlje SOLUNSKIM borcima , bezemljašima i na OSNIVANJE poljoprivrednih poduzeća na štetu seljačkih imanja ! 1945 za Broza i njegove komuniste seljaci su klasni neprijatelji pa ide na zemljišni maksimum od 10 ha ! Brozov komunist , Tuđman UKIDA zemljišni maksimum , ide na lopovsku privatizaciju predmet koje su i poljoprivredna poduzeća , Nakon propasti Todorića imamo Forta novu , neki Srbi kupuju zemlju u Slavoniji , a KMETOVI će im biti iz Tibeta , Indije - sa ljudima iz Indije sam radio u Libiji , pa ih preporučam VELEPOSJEDNICIMA ! A , Slavonci , pogriješili smo 90 , jer ovo što su napravili HDZ i SDP nebi napravili ni ŠEŠELJEVCI !
Ivica acivi
prije 2 godine
izgleda da se nastavlja plan "adz-a" oko 200 bogatih,a u slučaju poljoprivrede 2..3 feudalca koji će eksploatirati ostale kmetove, neka žive vječno, neka nas kradu i varaju...valjda smo zaslužili. Ne treba nam NOVAC za poticaje, dajte sve u repro-materijalu, zaštiti,gorivu...onda će valjda onim neukim-zavidnim antipoljoprivrednicima biti jasno da manji opg ne mogu manipulirati poticajima, naravno ,izuzeti su razni "viđeniji" i pozicionirani pripadnici uglavnom jedne stranke jer nije Zakon za sve isti...
SASA FRANIC
prije 2 godine
sredstva se samo smanjuju, znaci potop se nastavlja
Đuro Japaric
prije 2 godine
Za kršenje zakona od strane lokalnih vlasti biti će nagrađeni sa veleredom VOJISLAVA ŠEELJA i likom Ivice Račana i Andreja Plenkovića , jer kazni od 2001 za kršenje NEMA !
Stjepan Žunac
prije 2 godine
Sa 3.1 milijarde palo nna 2.9- milijardi ... zanimljivo ... Zato mi mljekari bacamo mlijeko jer proizvodno vezane potpore idu po litraži . Ako bacaš mlijeko nemaš evidentirane litraže ... Bacaš ga jer ti vrše obustavu zbog nepostojeći toksina, jer svaki puta sam dao hranu i mlijeko na analizu u Križevce. Znači po nalogu ministarstva mora se riješiti nas od 10-30 krava i tu uštede poprilične iznose na proizvodno vezanoj potpori.