Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Eko sjeme
  • 17.03.2025. 16:30
  • Istarska, Poreč

Očuvanje bioraznolikosti i tradicijskih sorti kroz ekološku proizvodnju sjemena

Završen je trogodišnji projekt Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača i njihovih partnera koji su uzgajali sjeme različitih tradicijskih sorata. Najveći izazov su klimatske promjene.

Očuvanje bioraznolikosti i tradicijskih sorti kroz ekološku proizvodnju sjemena
Foto: HSEP
  • 421
  • 106
  • 0

ZPP

Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP ) i njihovi partneri uspješno su završili projekt "Eko sjeme - Inovativne metode razvoja i proizvodnje ekološkog sjemena i sjemena čuvanih sorti u cilju očuvanja bioraznolikosti i razvoja baze znanja u ruralnom području“, što je i jedan od ciljeva Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike.

Tijekom 3 godine partneri su na svojim imanjima uzgajali sjeme različitih tradicijskih sorata kao što su "Varaždinska heljda", kukuruz "Starinski", "Stodanac" razne forme graha trešnjevca i kukuruzara, rajčice "Brački jabučar“ te drugih povrtnih vrsta.

"Cilj je bio potaknuti ekološke proizvođače na uzgoj sjemena na vlastitim gospodarstvima te istovremeno testirati tradicijske sorte u prirodnim uvjetima, uz stručnu podršku Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč“, istaknula je Sunčana Pešak, programska koordinatorica HSEP-a.

Izazov klimatskih promjena

Na Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču ispitan je utjecaj biostimulatora na prinos češnjaka. Korišteno je osam sorti i lokalnih populacija, a tretmani su uključivali potapanje prije sadnje i folijarnu primjenu.

Biostimulatori nisu znatno utjecali na masu, visinu i promjer lukovica, ali su, kažu, zabilježene razlike među kultivarima.

"Zaštićeni kultivar Brgudski imao je veće lukovice i bolji prinos. Pokus pokazuje da je izbor sorte važniji od primjene biostimulatora, a tradicijske vrste daju dobre rezultate u ekološkim uvjetima. Zaraženost sadnog materijala ostaje ključan izazov, a suradnja znanstvenika i uzgajivača presudna je za uspjeh“, rekla je Pešak.

OPG Juretić, pak, uzgaja tradicijske sorte kukuruza u kombinaciji s grahom kukuruzarom, što je nekad bila uobičajena praksa malih gospodarstava. Tijekom projekta pokazali su da sustav ponovo pokazuje prednosti, a iznosi oko 60 % konvencionalnog, no kombiniranom sadnjom osiguravaju se dvije berbe s iste površine.

Izazov naravno predstavljaju klimatske promjene – u vlažnim godinama teško je suzbiti korov, proljetne kiše otežavaju nicanje, dok ljetne suše smanjuju prinos.

Ublažavanje posljedica klimatskih promjena i prilagodba klimatskim promjenama jedna je i od mjera Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike.

Intervencija 47.1.i.01. za voće i povrće, doprinosi povećanju površina u okviru obveza za koje je dodijeljena potpora za poboljšanje prilagodbe klimatskim promjenama (npr. uspostava poljskih traka, korištenje feromona, vizualnih i hranidbenih zamki itd.), povećanju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora iz poljoprivrede i šumarstva te iz drugih obnovljivih izvora te povećanju ulaganja povezanih s klimom.

Administrativne prepreke

Kontinentalni uzgoj visokog graha također je otežan jer biljke kasno cvjetaju i ne stignu dozreti. Ipak, tijekom projekta uzgoj graha bio je uspješan na OPG Brbot u Brinju, gdje su klimatski uvjeti bili povoljniji.

češnjak
Ispitan je utjecaj biostimulatora na prinos češnjaka

OPG Iličić bavi se ekološkim uzgojem povrća prema biodinamičkim načelima. U sklopu projekta isprobali su sjemena raznih kultura, a najbolje rezultate dale su rajčice "Brački jabučar", "Vukovarska lubenica" i "Feferoni žuti ljuti", koje su upisane kao čuvane sorte.

"Glavni izazov su administrativne prepreke jer zakoni favoriziraju velike sjemenske kuće, dok ekološki moraju prolaziti brojne prilagodbe. Također, manjak specijaliziranih strojeva i troškovi dorade dodatno otežava posao. Kod određenih kultura sjemenska proizvodnja može se kombinirati s preradom, ali to zahtijeva dodatnu administraciju“, dodala je Pešak.

OPG Knezić jedini su certificirani proizvođači ekoloških presadnica povrća u Hrvatskoj

Zaključak je da se mali uzgajivači teško snalaze u propisima, pa je unutar HSEP-a pokrenuta inicijativa za njihovu podršku. Cilj je osigurati da prvi paketići sjemena stignu na police trgovina.

Monografija o Varaždinskoj heljdi

Na OPG Mucko i OPG Babić odvijao se uzgoj "Varaždinske heljde'. Ova tradicijska sorta u prošloj je godini dobila i svoju monografiju kojom Varaždinska županija doprinosi razvoju svojih autohtonih sorti.

"Tijekom projekta koji je bio financiran kroz mjeru 16.2. Programa ruralnog razvoja, oformljen je tim od 8 ekoloških uzgajivača koji zajednički nastavlja s radom u uspostavi organske proizvodnje sjemena naših tradicijskih sorti“, zaključila je Pešek.

Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

ZPP


Tagovi

Varaždinska heljda OPG Mucko OPG Babić Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača Sunčana Pešak Institut za poljoprivredu i turizam Poreč OPG Iličić OPG Juretić


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.


Partner

Zeleni ZPP, zeleni Život

Vurnikova ulica 2, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel: +386 1 473 53 81, e-mail: info@czd-kmeckiglas.si web: https://kmeckiglas.com/

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]