Pretraga tekstova
Glavni simptomi su vrućica, otekline na šapama i ušima te unutarnje krvarenje koje se jako teško otkriva i zbog kojeg životinja na kraju i ugine.
U Sjedinjenim Državama širi se razoran virus, hemarogijska bolest kunića tip 2 (RHDV2), a prvi put je uočena u ožujku ove godine u Novom Meksiku. Od tada se proširio i po Koloradu, Arizoni, Teksasu, Kaliforniji i Nevadi.
Kako tvrde iz Odjela za poljoprivredu u SAD-u (USDA), bolest utječe samo na zečeve, kuniće i zviždare (pika), a stopa oboljenja i smrtnosti veća je od 90%. Napominju i kako ljudi nisu osjetljivi na njega i ne mogu se nikako zaraziti.
Kunići ljubimci: Vesele i pitome životinjice voljet će vaše društvo
Glavni simptomi su vrućica, otekline na šapama i ušima te unutarnje krvarenje koje se jako teško otkriva i zbog kojeg životinja na kraju i ugine. Iz USDA napominju kako zec ne mora imati nikakve simptome, može biti samo prenositelj, ali da ipak može i uginuti.
Studija koja je objavljena u časopisu Journal of Virology otkrila je kako je RHDV2, soj bolesti koja se prvi puta pojavila u Kini još 1984. godine. Nakon toga je identificiran u Francuskoj 2010. godine i odgovoran je za ogromnu smrtnost zečeva diljem Europe, navodi modernfarmer.
Prije ovog izbijanja zabilježene su manje RHDV2 infekcije u 2018. godini kod domaćih zečeva u Ohiju, a iz Odjela misle kako je trenutno došlo do širenje preko zečeva ili kunića koji su uvezeni iz Europe.
Kako pojašnjavaju iz USDA, virus može preživjeti i do nekoliko mjeseci u suhim uvjetima, a vrlo je otporan na ekstreme. Može se širiti pomoću zaraženih životinja, njihovim krznom, mesom, krvlju, izlučevinama - svime što dolazi od njih, čak i insektima koji ih napadaju. Može se prenijeti i na odjeći i obući koju je osoba imala kada je bila u kontaktu sa zaraženom životinjom.
Cjepivo za RHDV2 odavno je odobreno i dostupno u Europi, a zbog trenutne situacije u Novom Meksiku, koji ima najveću stopu oboljenja, i ondje je odobreno.
Prema procjeni USDA, industrija kunića vrijedi više od 2 milijarde dolara, a čak 2,9 milijuna kućanstava ima ovu životinju za ljubimca.
Zasad, dužnosnici u SAD-u preporučuju vlasnicima da drže svoje ljubimce u zatvorenom prostoru, nadziru ih i stavljaju u karantenu svakog zeca koji uđe u njihovu staju na najmanje 14 dana.
U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta kako zaštiti životinje od širenja zaraze koja je kao i sve ostale moguća i kod nas.
Tagovi
Hemarogijska bolest kunića Tip 2 RHDV2 Zec USDA Europa Sjedinjene Države Kunić
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naše žito skoro pa je spremno za šišanje ;)
Damir Senj
prije 1 tjedan
Ja sam svoje odmah kako pop otišao dao iskombajnirari 😇😇😇🤫🤫🤫 sad čekam da se pop vrati da napravimo obračun za kombajniranje 🤔 Ja sam svoje odmah kako pop otišao dao iskombajnirari 😇😇😇🤫🤫🤫 sad čekam da se pop vrati da napravimo obračun za kombajniranje 🤔
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Nije ni žito što je nekad bilo ;) Nije ni žito što je nekad bilo ;)
Leticija Hrenković
prije 3 tjedna
Mi šišamo danima, žuto već, šta reći... Mi šišamo danima, žuto već, šta reći...
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Baš je lijepo 😍 i naše je ove godine baš lijepo naraslo, trebat će ✂️ do Božića Baš je lijepo 😍 i naše je ove godine baš lijepo naraslo, trebat će ✂️ do Božića
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje