Pretraga tekstova
Za one koji su ljubitelji domaćeg kiselog kupusa, bez konzervansa i dodataka, za nekoliko većih tegli uvijek se nađe mjesta na polici smočnice.
Nije jednostavno kiseliti kupus kada živiš u stanu, kada nemaš gdje staviti bure ili plastičnu kantu. No, za one koji su ljubitelji domaćeg kiselog kupusa, bez konzervansa i dodataka, za nekoliko većih tegli uvijek se nađe mjesta na polici smočnice.
Za jednu teglu od 1,5 litre potrebna vam je:
Tegle dobro operite i osušite na zraku ili sterilizirajte u pećnici na 100°C. Glavici kupusa maknite vanjske listove i eventualna oštećenja. Operite ju i raščetvorite.
Kupus možete izribati na ribež ili narezati na trake (na deblje ili tanje, ovisno o želji). Kupus prebacite u veću posudu, posolite ga, dobro izgnječite, dodajte začine i promiješate.
Ovako izmiješani kupus prebacite u teglu, dobro pritisnite šakom i dodajte tekućinu koja je ostala u posudi u kojoj ste ga miješali sa soli i začinima. U manju teglu (koja mora proći kroz otvor veće) stavite kamenje, klikere ili nešto teško kako bi pritisnuli kupus koji sve vrijeme mora biti pod tečnosti.
Prekrijte otvor tegle tkaninom i zavežite konopcem ili gumicom. Važno je da kupus ima zraka, ali i da spriječite upadanje mušica ili trunja.
Prvih 24 sata nekoliko puta pritišćite manju teglicu kako bi kupus ispustio tekućinu (rasol). U slučaju da u roku 24 sata ne bude dovoljno tekućine da prekrije kupus, u šalici vode promiješajte žličicu soli i dodajte onoliko koliko je potrebno da prekrije sav kupus. Ulijte, promiješajte i ponovo pritisnite teglicom.
Kupus će se kiseliti 3-10 dana, koliko mu je potrebno za fermentaciju. U tom periodu ga držite na tamnijem mjestu i sobnoj temperaturi, od 18 do 23°C. Svaki dan ga provjeravajte i pritišćite kako bi bio pod vodom.
Nakon tri dana ga probajte. Ako se ukiselio (što ovisi od temperature), zatvorite teglu njezinim poklopcem i spremite ju u hladnjak. Ako imate hladniju smočnicu, podrum ili balkon, možete ga i ondje držati neko vrijeme.
U slučaju da se na površini pojavila bjeličasta prevlaka, nemojte brinuti jer se radi o normalnom procesu. Jednostavno ju skinite žlicom.
Ovako ukiseljen kupus će trajati dva mjeseca, a kroz jesen i zimu možete napraviti još nekoliko novih tura.
Uvijek pokušajte koristiti veću teglu kako kupus prilikom fermentacije ne bi "kipio" preko ruba. Najbolje je teglu dodatno staviti na tanjurić kako bi pokupio moguće "ključanje" kupusa.
Tagovi
Kiseli kupus Kupus u teglama Fermentacija Recpet
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/