Otkidanje donjih listova može uvećati urod, a plodovi će biti krupniji i ukusniji. Provjerite kada je pravo vrijeme za to.
Vrtlari se često susreću s pojavom da imaju velike biljke na kojima je malo plodova ili su oni sitni. To se može dogoditi ukoliko se ne uklanjaju donji listovi na biljci. Primjena ove agrotehničke mjere može uvećati urod, a plodovi će biti krupniji i ukusniji.
Cilj tog postupka je poboljšati cirkulaciju zraka oko biljke, spriječiti razvoj gljivičnih bolesti (poput plamenjače i pjegavosti lista), te usmjeriti energiju biljke prema rastu stabljike, korijena i budućih cvjetova.
Kada početi? Nakon presadnje rajčice na stalno mjesto najbolje je pričekati da se biljka dobro primi, razvije korijenov sustav i počne aktivno rasti te stvarati nove listove. Dakle, ne otkidajte listove na tek posađenim biljkama jer može doći do zaostajanja u rastu. Obično se s ovom mjerom počinje kad se formiraju plodovi i postaju svijetlo obojeni.
U tom trenutku možete početi s uklanjanjem donjih listova, osobito onih koji su blizu tla, požutjeli, oštećeni ili slabo razvijeni. Za vrijeme kiše ili kod navodnjavanja ostaju mokri i na njima se pojavljuju prvi znaci bolesti, posebno plamenjače.
Važno je napomenuti da je svako otkidanje stres za biljku stoga uklanjajte samo one najniže, oštećene ili suvišne listove, i to postupno, kako ju ne bi previše oslabilo. Uklanjaju se oni ispod plodne grane te uglavnom dva do tri donja lista kroz tjedan. S uklanjanjem lisne grane ispod cvjeta rajčice treba pričekati kada se formiraju mladi plodovi.
Otkidajte ih oprezno kako ne bi stvorili veliku ranu koja bi omogućila lak ulaz uzročnicima bolesti i štetnicima.
Praksa kaže da, kako bi biljka postigla svoj maksimalni rast, razvoj i prinos, ona mora formirati najmanje 18 listova. Na stablu se prvo javljaju oni, a zatim cvjetne drške, plodonosne etaže. Između njih se formiraju listovi, obično tri.
Kod ovog postupka gledajte da je jutro suho i sunčano, a izbjegavajte kišno, tmurno vrijeme ili popodnevne vrućine. Kod suhog vremena rana na biljci će prije zarasti te će biti manja mogućnost infekcije.
Potrebno je reagirati i ukoliko primijetite žutilo na listovima. Ono se može javiti uslijed suviše vlage, loše cirkulacije zraka, promjene vremenskih uvjeta ili slabe opskrbljenosti hranjivim tvarima. Takve listove je također potrebno ukloniti jer se na njima pokazuju prvi znaci pojave raznih bolesti koja se širi i zahvaća cijelu biljku.
Također, uklonite listove na kojima primijetite sušenje ili jajašca štetnika bez obzira na kojem dijelu biljke se nalaze, kako ne bi došlo do širenja zaraze.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: paradajz, poma, pomidora, kavoda/kavada | Engleski naziv: Tomato | Latinski naziv: Lycopersicum esculentum
Rajčica je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Uzgaja se u plastenicima, staklenicima i na polju. Dijeli se na srednje ranu i kasnu. Ima dobro razvijen vretenast korijen... Više [+]Tagovi
Autorica