Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za voćare.
Tijekom jučerašnjeg dana, na području Moslavine, bilo je olujno nevrijeme s tučom. Na agrometeorološkim stanicama zabilježeno je 20 do 35 mm oborina, što je uvjetovalo primarnu infekciju uzročnikom krastavosti jabuka (Venturia inaequalis). U nasadima jabuka, stradalima od tuče, preporučujemo primjenu pripravaka na osnovi kaptana, primjerice, Captan 80 WDG, Merpan 80 WDG ili Kastor.
Budući da je zabilježena infekcija uzročnikom krastavosti jabuka, za zaštitu preporučujemo primjenu sistemičnih pripravaka kao što su Indar 5 EW, Score 250 EC, Domark 40 ME, Fond 12 E, Difcor ili Scissor EC. Navedeni pripravci suzbijaju i pepelnicu jabuka.
Za bolje zacjeljivanje nastalih oštećenja u voćnjacima, moguća je primjena energetskog biostimulatora (Poly-Amin ili Drin).
Veći učinak preporučenog tretiranja bit će, ukoliko se ono provede u roku 24 sata nakon tuče. Primjenu biostimulatora moguće je ponoviti za 5 do 7 dana.
Let jabučnog savijača (Cydia pomonella) traje od 29. travnja, a let minera okruglih mina (Leucoptera malifoliella) bilježimo od 21. travnja. Velika brojnost oba štetnika bila je u prvom tjednu svibnja. Za suzbijanje jabučnog savijača i minera, predlažemo primjenu insekticida Mospilan 20 SP ili Calypso SC 480.
Pripravke za zaštitu bilja upotrijebite prema uputi proizvođača, a praznu ambalažu zbrinite na propisani način. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na adresi.
Suzana Slovic, dipl.ing.
E-mail: suzana.slovic@savjetodavna.hr
Tagovi
Savjetodavna služba Preporuke Savjeti Moslavina Olujno nevrijeme Tuča Agrometeorološke stanice Krastavost jabuka Kaptan Merpan 80 WDG Score 250 EC Pepelnica Zacjeljivanje Oštećenja Energetski biostimulastor Jabučni savijač Mineri okruglih
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje