Kada kažemo da je loše stanje, prvenstveno mislimo na to kako su hrvatski voćari nezadovoljni plasmanom svojih proizvoda na domaćem tržištu i to žele promijeniti u suradnji s Vladom i Ministarstvom poljoprivrede.
"Nužna je detaljna revizija Programa ruralnog razvoja i sukladno tome revizija svih pravilnika. Članak 40 Pravilnika za podmjere 4.1 i 4.2 otvara mogućnost da se pravilnik mijenja", rekao je Mario Njavro, novi pomoćnik Ministra poljoprivrede.
Ovo je i jedno od njegovih prvih pojavljivanja među poljoprivrednicima. Ovoga puta među voćarima, koji očekuju novi zamah u ovoj proizvodnji. Okupili su se voćari od 3. do 5. ožujka na svom redovitom, ovoga puta 11.-tom savjetovanju Hrvatske voćarske zajednice s međunarodnim značajem.
Savjetovanju prisustvuje veliki broj voćara iz cijele Hrvatske, a na predavanjima u belomanastirskom hotelu Patria imali su prilike čuti mnogo novosti i savjeta na predavanjima tijekom sva tri dana održavanja savjetovanja.
Kada kažemo da je loše stanje, prvenstveno mislimo na to kako su hrvatski voćari nezadovoljni plasmanom svojih proizvoda na domaćem tržištu i to žele promijeniti u suradnji s Vladom i Ministarstvom poljoprivrede. Traže i redefiniranje Programa ruralnog razvoja, što je uostalom i Njavro i najavio.
Okupljeni predstavnici udruga voćara traže raspisivanje novih sektorskih natječaja za podmjeru 4.1. prema poštenijim uvjetima koji će dobivanje financijskih sredstava omogućiti većem broju proizvođača i prerađivača. Na savjetovanju je i rečeno da smo već sada i po tehnologiji ravni ostalim EU zemljama, a tome govori u prilog i činjenica da se prosječni prinos jabuka kreće između 40 do 50 tona po hektaru, a u prvoj je klasi 80% tog voća.
Hrvatska vojska kupuje za svoje potrebe voće iz Nizozemske, grah iz Kine. Isto to rade i bolnice i hotelska poduzeća na Jadranu. Nevjerojatno je da se OPG nema pravo natjecati da krumpirom opskrbljuje bolnicu u svojem sujedstvu.
Prema većini bi parametara taj sektor trebao postati dio rješenja problema hrvatske poljoprivrede, istaknuo je predsjednik klastera Slavonska jabuka Stjepan Zorić. A što kod nas jako ne valja? To je činjenica da treba riješiti problem s domaćim tržištem na kojem najprije treba ponuditi domaće poljoprivredne proizvode. Istaknuti su i primjeri koji stvarno zabrinjavaju. A to je da Hrvatska vojska kupuje za svoje potrebe voće iz Nizozemske, grah iz Kine i slično. Isto to rade i bolnice i hotelska poduzeća na Jadranu. Nevjerojatno je da se OPG nema pravo natjecati da krumpirom opskrbljuje bolnicu u svojem sujedstvu, istaknuto je na savjetovanju.
Organizatori su osigurali i uobičajeni mali sajam opreme i sredstava koji se upotrebljavaju u voćarstvu. Pa smo tako prisustvovali i prezentaciji novog voćarskog Ursus traktora. Svoja sredstva za zaštitu voćnjaka predstavili su BASF, Bayer, dok je Agro-nika predstavila svoje palete proizvoda. Tvrtka Inspekto iz Osijeka prikazala je svoje mogućnosti u analizi tla.
Voćni rasadnik Holland Alma kft iz Mađarske prezentirala je svoj izbor sadnica. Pestrid iz Osijeka je izložio opremu za voćarstvo među kojom i onu marke Vector fog. Upoznali smo se i s Plantella organskim gnojivima, a pažnju nam je privukao i štand Danijela iz Pleternice. Ta tvrtka je na vanjskom prostoru izložila već spominjani Ursus traktor, a na unutarnjem prostoru i kataloge druge opreme za brane i uzgoj voća.
Prvog dana savjetovanja Ruža Skenderović govorila je o stanju u voćarstvu Slavonije I Baranje, Stefano Conti govorio je o iskorištenosti europskih fondova unutar zemalja članica EU, a Kristijan Mavrek pričao je o mogućnostima redefiniranja Programa ruralnog razvoja. Ističemo i temu o sortama i selecijama voćaka u Vojvodini, zanimljivo je bilo i izlaganje o važnosti opisa autohtonog sortimenta voćnih vrsta za očuvanje biljnih genetskih izvora.
Fotoprilog
Tagovi
Autor