Pretraga tekstova
Podneblje Požeško-slavonske županije, prema riječima proizvođača, nije loše i nepovoljno za uzgoj ovog voća, ali vanjska proizvodnja je prerizična.
Prema potrošnji jagoda, građani Hrvatske su na dnu europske ljestvice. Po stanovniku, godišnje konzumiramo tek malo više od kilograma ovog voća ugodnog mirisa i zanosnog okusa.
Osim što je najdraža poslastica većini mlađih naraštaja, krasi ju i široka primjena u prehrambenoj industriji. Uz sve dobre karakteristike, možda jedina loša je njezina osjetljivost i zahtjevna proizvodnja.
Obitelj Puntarić iz Požege, uzgojem ovog voća bavi se 15 godina. Na početku su proizvodili samo jednogodišnje vrste koje dozrijevaju u svibnju i lipnju, a prije nekoliko godina odlučili su se i za mjesečarke koje cvatu od proljeća do zime i beru se tijekom gotovo cijele godine.
"Vegetacija joj daje cvijet gotovo cijelu godinu. Da nema niskih temperatura bilo bi to i dulje. Cvjeta i zameće plodove do Božića i zadnjih mrazova. Sadimo ih samo u plasteniku, stoga razvoj bolesti nije intenzivan kao u vanjskoj proizvodnji", rekao je Davor Puntarić.
Tretiranje protiv bolesti i nametnika najpotrebnije je u početnim fazama rasta jagode. Najčešće bolesti ovog slatkog voća su lisna pjegavost, pepelnica, plamenjača i antraknoza.
"Ako je kišna godina i vlažno vrijeme, onda je botritis najveći štetnik. U vanjskom uzgoju, ako nema sunčanih dana, dolazi do pojave plijesni plodova koji gotovo uvijek stradaju",pojašnjava Puntarić.
U plasteničkom uzgoju, razmak između biljaka ovisi o tome kako su postavljene folije. Prije se malčiranje odrađivalo slamom, ali danas gotovo svi upotrebljavaju folije.
Trajnost nasada mjesečarki je od jedne do tri godine. Svako proljeće potrebno je odraditi i prorjeđivanje ovih biljki. Kako bi osigurala dovoljne količine za potrebe tržišta, obitelj Puntarić pod jagodama ima 6.500 četvornih metara poljoprivrednih površina.
"Osim mjesečarki imamo Clery, Joly i Galia jagode. Mraz je oštetio dio cvjetova, a uslijed botritisa je stradao i dobar dio plodova. Urod je teško prognozirati kod jagode, jer je osjetljiva kultura", tvrdi Puntarić.
Podneblje Požeško-slavonske županije, prema riječima proizvođača, nije loše i nepovoljno za uzgoj ovog voća, ali vanjska proizvodnja je prerizična. No, unatoč poteškoćama, građani još uvijek prepoznaju vrijednost domaće jagode koja je čest gost na njihovim stolovima, u kolačima i drugim desertima.
Novinar: Tomislav Milanović
Tagovi
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.