Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mjere oporavka
  • 08.07.2025. 07:30

Tuča u višegodišnjim nasadima: Koje mjere oporavka koristiti?

Nakon pojave tuče, ključno je brzo i stručno reagirati, najbolje čim to vremenski uvjeti dopuste, napominje savjetnica Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Nikolina Štedul.

Tuča u višegodišnjim nasadima: Koje mjere oporavka koristiti?
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
106
0
0

Nevrijeme koje je pogodilo našu zemlju zadnja dva dana, nanijelo je velike štete i na trajnim nasadima te je pitanje kako im pomoći.

Kako je navela savjetnica Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Nikolina Štedul, nakon pojave tuče, ključno je brzo i stručno reagirati, najbolje čim to vremenski uvjeti dopuste.

Preporučuju se sljedeće mjere za oporavak višegodišnjih nasada:

  • Primjena fungicida: korištenje zaštitnih sredstava za sprječavanje razvoja gljivičnih bolesti na oštećenim dijelovima biljaka.
  • Folijarna prihrana: primjena hranjivih tvari putem lista bogate aminokiselinama, mikroelementima i algama, koje pomažu biljkama da se oporave od stresa.
  • Praćenje stanja nasada: redovita kontrola nasada radi pravovremenog uočavanja i suzbijanja eventualnih bolesti koje mogu ući kroz rane od tuče.
  • Pravovremena agrotehnička obrada: održavanje zdravlja i otpornosti biljaka kroz pravilnu njegu i gnojidbu.

Napominje, višegodišnji nasadi poput vinove loze, voćnih nasada jabuka, krušaka, bresaka ili oraha – osjetljivi su na fizička oštećenja jer se njihova proizvodnja temelji na zdravlju drvenastih struktura koje traju godinama.

Tako mogu nastati mehanička oštećenja na lišću, granama i plodovima, što može smanjiti fotosintezu i prinos. Također, povećana je osjetljivost na bolesti jer oštećena tkiva postaju ulazna točka za patogene, što može dovesti do razvoja bolesti poput monilije, sive truleži i plamenjače, te zahtijeva dodatna tretiranja, što ujedno poskupljuje već ionako oštećenu proizvodnju.

Isto tako dovode do smanjene kvalitete plodove jer oštećeni često nisu tržišno prihvatljivi te se koriste za preradu, što opet utječe na ekonomsku isplativost proizvodnje i održivost na tržištu.

Što s usjevima poslije tuče? Evo kako sanirati štetu

Za smanjenje rizika od budućih šteta uzrokovanih tučom, preporučuje se stoga instalacija protugradnih mreža. To su specijalizirane mreže izrađene od UV-stabiliziranog polietilena koje se postavljaju iznad nasada – najčešće vinograda, voćnjaka i plantaža borovnica, jabuka, trešanja i drugog voća. Njihova primarna funkcija je mehanička zaštita biljaka i plodova od tuče, ali nude i dodatne koristi poput zaštite od sunca i ptica.

"Borba protiv šteta od tuče u višegodišnjim nasadima traži znanje, pripremljenost i ulaganje", upozorava stručna savjetnica.

Nažalost, dodaje, i dalje će biti prisutna, ali pravilnim mjerama oporavka i prevencije moguće je umanjiti njezin negativan utjecaj i očuvati poljoprivrednu proizvodnju, koja je temelj opstanka brojnih ruralnih sredina.


Izvori

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede


Tagovi

Višegodišnji nasadi Tuča Nevrijeme Štete Mjere oporavka


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB