Pretraga tekstova
Može se raditi i u starijim nasadima, ali se bolji efekti postižu ukoliko su voćke mlađe.
Današnju voćarsku proizvodnju karakteriziraju brze promjene, a pogrešan izbor sorti prilikom podizanja nasada može dovesti do malih prinosa i plodova koji nisu zadovoljavajuće kvalitete, pa je zbog toga neophodno izabranu sortu zamijeniti drugom koja po mnogim svojstvima više odgovara. Cilj precjepljivanja (prekalemljivanja) je, kako navodi stručnjak za voćarstvo Veljko Stepanović, zamjena jedne sorte drugom radi povećanja rodnosti, ili poboljšanja sortne kvalitete.
"Pored toga, radi se i u slučajevima kada se u nasad želi unijeti sorta koja je bolji oprašivač, ili kada se želi rano-cvjetna sorta zamijeniti kasno-cvjetnom. Na ovaj način se u najkraćem vremenu i s najmanje troškova mijenjaju sorte, pri čemu stablo ostaje na stalnom mjestu", kaže ovaj stručni savjetnik i dodaje da precijepljene sorte mogu za kratko vrijeme formirati novu krunu i brzo stupiti na rod.
Najčešće se, kako kaže, precjepljuju jabuke i kruške, mada se primjenjuje i kod drugih voćnih vrsta. Radi se na mladim nasadima, ali može i u starijim do dvadesete godine starosti, mada se bolji efekti postižu ukoliko su voćke mlađe. Mora se voditi računa da se sorte koje se precjepljuju podudaraju u pogledu bujnosti, vremenu cvjetanja i završetku vegetacije.
Voćke treba tijekom zime pripremiti za precjepljivanje. Na starijim stablima sve grane treba skratiti tijekom zimskog razdoblja i prekalemiti krajem veljače ili početkom ožujka.
"Kod mlađih stabala prikraćivanje grana je neophodno obaviti prilikom precjepljivanja. Presjek grana se osvježi u trenutku prcjepljivanja, a to je najčešće u fazi početka vegetacije, neposredno pred cvjetanje. Može se obaviti direktno na deblu, na prvim ramenim granama i u kruni. Biraju se grane debljine tri do pet centimetara, a obavezno se moraju ostaviti dvije, tri grančice koje su niže po položaju u odnosu na mjesto cijepljenja, jer one trebaju osigurati hranu do prijema pupova i štititi deblo od ožegotina i sunca", kaže Stepanović.
Precjepljivanje jabučastih voćnih vrsta i šljive radi se u drugoj polovici ožujka. Pored toga, može se cijepiti i u kolovozu, na "spavajući pupoljak". Kalemljenje se radi na isječak, pod koru ili u raskol.
"Nakon cijepljenja je važno presjeke grana i plemke premazati voćarskim voskom. Najbolje rezultate u praksi je pokazalo cijepljenje na isječak, jer se najbrže stvara kalus. Ukoliko nije bilo uspješno, u kolovozu se može ponoviti cijepljenje na spavajući pupoljak", navodi ovaj stručnjak i dodaje da je potrebno da se zemljište poslije precjepljivanja održava, uklanja korov, orezuje i redovno zaštićuje te gnoji NPK gnojivima.
Podsjetimo, za cijepljenje na spavajući pup plemku (kalem-grančicu) treba skidati neposredno pred kalemljenje da ne bi došlo do sušenja sa zdravih matičnih voćnih stabala. Treba voditi računa da podloga i grančica s koje se skida pupoljak budu slične debljine, jer je tada najbolje prianjanje za podlogu i srastanje pupoljka.
Tagovi
Cijepljenje na isječak Cijepljenje na spavajući pup Plemka Mladi nasadi Precjepljivanje
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom