Pretraga tekstova
Ubrane plodove treba što prije transportirati iz voćnjaka u pakirnicu, skladište ili tvornicu za preradu
Plodovi šljive su vrlo osjetljivi na nepovoljne promjene nakon berbe, kao što su omekšavanje, dehidratacija i pojava truleži. Zbog toga, kako kaže stručnjakinja za voćarstvo Biljana Nikolić, ubrane plodove treba što prije transportirati iz voćnjaka u pakirnicu, skladište ili tvornicu za preradu.
"Da bi se spriječilo kvarenje plodova, potrebno je da se oni poslije berbe što prije rashlade. Time se odstranjuje najveća količina topline koju su plodovi primili iz vanjske sredine i koja vrlo nepovoljno utječe na njihovu trajnost i kvalitetu", kaže savjetodavka i dodaje da se i disanjem plodova također oslobađa toplina koja dodatno povećava temperaturu ubranih plodova.
Berbu treba obavljati po suhom i tihom vremenu, najbolje u jutarnjim satima, kada padne rosa i u popodnevnim kada prođe najtopliji dio dana.
Rashlađivanje ubranih plodova je obavezna mjera ako se planira čuvanje u hladnjači ili njihov transport na udaljena tržišta duži od 24 sata. Postoji nekoliko načina.
"Najjednostavniji je držanje plodova u hlađenom skladištu na temperaturi od nula do jedan stupanj Celzijevih. U cilju smanjenja transpiracije plodova, potrebno je u komorama osigurati visoku relativna vlažnost zraka", kaže Nikolić i dodaje da je drugi način rashlađivanja pomoću forsiranog zraka veće brzine kretanja.
Pomoću ventilatora hladan zrak se, kako kaže, potiskuje da protiče između i oko bokseva s plodovima. Brzina hlađenja je proporcionalna brzini kretanja zraka koja obično iznosi od jedan do šest metara u sekundi. Hlađenje šljive pomoću forsiranog zraka je dva do pet puta brže u odnosu na obično hlađeno skladište.
"Kod sorte šljive santa rosa utvrđeno je da je vrijeme potrebno za rashlađivanje plodova čija je temperatura bila 25°C na temperaturu od tri stupnja iznosilo oko 65 minuta. Najefikasniji način rashlađivanja plodova je tzv. hidrohlađenje - hlađenje vodom", kaže stručnjakinja za voćarstvo i dodaje da se plodovi potapaju u hladnu vodu, koja je klorirana da bi se smanjila pojava gljivičnih bolesti.
Dodala je da je nedostatak hidrohlađenja to što utječe na veću pojavu truleži ploda tijekom čuvanja.
Tagovi
Plodovi šljive Biljana Nikolić Skladištenje šljive Disanje plodova Trulež ploda Rashlađivanje šljiva
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Dravski pecaroši
Damir Senj
prije 6 dana
Đuro Japaric Pa normalno da ga zamjenio drugi ribić, jer ima bolju glistu 😂😂😂😂. Evo ja jučer htio pogledati jedan film a ono u čošku piše +18 i žena Više [+] mi ugasi TV i kaže mi ti pripadaš skupini u -18 cm 😭😭😭😭🙊🙊😂
Đuro Japaric
prije 6 dana
Damire , ima druga strana priče , otišao suprug u pecanje pa ga zamijenio kod supruge drugi , očito su za suprugu dobar ! Damire , ima druga strana priče , otišao suprug u pecanje pa ga zamijenio kod supruge drugi , očito su za suprugu dobar !
Damir Senj
prije 6 dana
Bio sam i pecaroš pa žena postala ljuta i potrgala mi sve štapove, još dan danas neznam zašto?!?😇 a riba bilo auuuuu 😇😇😇 Bio sam i pecaroš pa žena postala ljuta i potrgala mi sve štapove, još dan danas neznam zašto?!?😇 a riba bilo auuuuu 😇😇😇
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje