Pretraga tekstova
Troškovi oko smokve su 15 kuna, a ona može dati i do 30 kilograma koji se proda po jedan euro. U maslinu ulažemo 65 kuna, a ima godina kada ona može dati samo jednu litru pa smo s njom na nuli.
Bračni par iz Osijeka, Dragan i Ljiljana, proveli su posljednji dan ljetovanja u Zadarskoj županiji u berbi smokve petrovke na imanju Poljoprivredne zadruge MasVin. Poznata dalmatinska zadruga kojom upravlja Rade Bobanović, objavila je oglas u lokalnim dnevniku Zadarski list kako svatko može doći na imanje zadruge u Tinju i da za ubrani kilogram koji nose kući, plaćaju 7,50 kuna.
Dragan Kordić na imanju PZ MasVin
"Na ljetovanju smo u Sv. Filipu i Jakovu. Uvijek kažem kad negdje dođem, ponašaj se globalno, a kupuj lokalno. U Zadarskom smo pročitali članak kako se ovdje u Tinju može uživati u prirodi i brati smokve. Ovo je prvi puta da ovdje u Dalmaciji idemo u berbu na ovaj način. U Slavoniji je to već postalo uobičajeno i tako se organiziraju berbe jabuka i skupljanje lješnjaka", kaže Dragan Kordić. Smokva je posljednja od tri dalmatinske gracije koja čeka svoju renesansu novog doba. Maslina i loza su je već doživjele. Umjesto razvoj, smokva je u jednom trenutku praktično dotaknula svoje dno.
Propadanjem malih vinograda, propadala su i pojedinačna stabla smokava u njima, plodovi gradskih stabala završavali su na podu nemilosrdno gaženi stopalima prolaznika. Tek mjestimice bi dolazile neke iskre koje su ukazivale na sjaj kakav samo smokva ima. Spomenimo samo Eugena Novakovića, o kojem smo nedavno pisali na našem portalu, a koji se izdigao svojim prerađevinama od smokava i koji kilogram svog smokvenjaka, okruglica, valjušaka prodaje po cijeni od astronomskih 300 kuna. Takvi primjeri su srećom spriječili da smokva padne u zaborav, a ekonomska računica mogla bi pomoći njen razvoj u ovo vrijeme recesije.
Dugo se već šuška kako je smokva puno isplativija od popularne masline i loze, a sada tu ekonomsku matematiku demistificira Rade Bobanović. "Troškovi oko smokve su 15 kuna, a ona može dati i do 30 kilograma koji se proda po jedan euro. U maslinu ulažemo 65 kuna, a ima godina kada ona može dati samo jednu litru pa smo s njom na nuli. Kod loze smo lani uzimali grožđe s tri trsa za jednu butelju. Butelja se prodaje po trideset kuna, trošak jednog trsa jest šest kuna plus dodatni troškovi u podrumu, marketingu, distribuciji. Kada se sve ovo usporedi, vidi se da je smokva najisplativija kultura", objašnjava Rade Bobanović. Smokva zaslužuje da se izdigne na nivo koji zaslužuje. Omjer troškova i prihoda koje je iznio Bobanović je takav da se može samo sanjati. Međutim treba biti oprezan i zaboraviti na priče o bogatstvu preko noći. Na prvu zaradu treba čekati godinama i brinuti se o stablu dok dođe na pravi rod.
Tagovi
Dragan Kordić Smokve Eugen Novaković Smokvenjak Ispativost uzgoja Rade Bobanović MasVin Poljoprivredna zadruga Berba jabuka Skupljanje lješnjaka Berba smokva Omjer troškova
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)