Pretraga tekstova
Na površini od jednog hektara obitelj Mrkonjić o jagodama je vodila brigu onako kako pravila nalažu. No, kiša i mraz ostavili su traga.
Na površini od jednog hektara obitelj Mrkonjić o jagodama je vodila brigu onako kako pravila nalažu. No, kiša i mraz ostavili su traga na jagodama, dobile su bolest, šteta je velika.
Nema ispravka, jagoda se baca jer nema od nje više ništa. Od ukupne površine, oko 10% je uništeno od mraza i kiše, žali se obitelj Mrkonjić.
Niko Mrkonjić iz Vinkovaca danas se okrenuo samostalnoj borbi na nelojalnom tržištu. Prevelik je uvoz, a mi nikako da se udružimo da budemo jači, ističe Niko.
Pod jagodama je 10 do 15 hektara zemlje u Vukovarsko-srijemskoj županiji. U početku crnica i nije obećavala dobre urode, no ipak se pokazalo da ova kultura uspijeva na ovim prostorima.
Na početku sezone kupac bi za košaricu jagode trebao izdvojiti 15 kuna, no svakim danom prodaje cijena je niža. Za vraćanje uloga od 200.000 kuna, koliko je obitelj Mrkonjić uložila, ni ona prvotna cijena nije dovoljna. Idealna cijena bi bila nekih 18 kuna, ističe Mrkonjić.
Iako su svibanjske kiše natopile zemlju, za svaki slučaj Mrkonjić ima improvizirani bazen dubine tri metra, u kojem se nalazi 250 kubika vode za sustav navodnjavanja kap na kap.
U proizvodnji su oprezni, jer prije nego naiđe vremenska nepogoda, jagode se zaštite folijom. Rastući u takozvanim tunelima budu zaštićene od vanjskih loših utjecaja, jer jagodama za slatkoću, ali i izgled, odgovara temperatura od 25 celzijevih stupnjeva.
Proizvođačima jagoda ne preostaje ništa drugo nego svakoga jutra u berbu, ukoliko nebo dopusti.
Foto: vverve/bigstockphoto.com
Tagovi
Jagode Proizvodnja Nasad Mrkonjić Mraz Šteta
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Partner
Trg dr. Franje Tuđmana 2,
32100 Vinkovci,
Hrvatska
tel: +385 (0) 32 492 102,
e-mail: opci.poslovi@vktv.tv
web: http://vktv.tv/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/