Pretraga tekstova
Pojava bolesti značajnija je u nedovoljno orezanim i prozračenim maslinicima, te tamo gdje je zaštita prošlih godina bila lošija. kaže dr. sc. Josip Ražov.
U maslinicima na jadranskom području, poglavito u udolinama i mikrolokacijama gdje je slabije strujanje zraka i veća vlaga, primijećena je aktivacija bolesti paunovo oko (Spilocea oleagina). Ovo će, kaže predstavnik međunarodnog projekta Pescar dr. sc. Josip Ražov, pogotovo biti izraženo s rastom temperatura.
Osim toga, dodaje, pojava bolesti značajnija je u nedovoljno orezanim i prozračenim maslinicima, te tamo gdje je zaštita prošlih godina bila lošija.
Nakon što je provedena rezidba masline se, osim bakrenim pripravacima, mogu zaštititi i jednim od sljedećih fungicida protiv paunovog oka: tebukonazol + trifloksistrobin (Nativo WG) 0,025 posto, krezoksim - metil (Stroby WG) 0,01 - 0,02 posto, dodine (Syllit 544 SC), 0,125 – 0,165 %. U slučaju jačeg napada ova sredstva mogu se i miješati sa bakrenim pripravcima u nižoj koncentraciji, dodaje dr. Ražov, Masline je potrebno dobro okupati da škropivo dosegne sve dijelove krošnje jer se radi o kontaktnim pripravcima.
U ovoj fazi preporučuje: Neoram WG; 0,2 – 0,3%, Nordox 75 WG; 0,15%, Copper Key, Copper Lainco; 0,3 %, Airone SC; 0,2 %, Cuprablau Z; 0,3 posto. Također, moguće je koristiti i sredstva na bazi bakra i mineralnog ulja: Crveno ulje, Modro ulje, Red Fox; 2 - 3 %. Sva navedena sredstva, ističe, dozvoljena su i u ekološkoj proizvodnji
Pojašnjava da se navedene koncentracije odnose na teoretsku potrošnju vode 1.000 l/ha. U slučaju rada modernim atomizerima, te ovisno o volumenu krošnji, potrošnju vode moguće je smanjiti na 400 – 600 l/ha, ali tada je potrebno povećati koncentraciju za onoliko za koliko se smanjila količina vode. Npr. ako pri prskanju sa 1.000 l vode/ha koristimo koncentraciju Cuprablau Z 0,3 % ili 3 kg/ha, tada ćemo pri uporabi 500 l vode/ha (dva puta manje) povećati koncentraciju za dva puta, te koristiti 0,6 posto ili opet 3 kg/ha sredstva. Ukoliko se ne pridržavamo navedenoga, može doći do značajne poddozacije sredstva.
Ako su na maslini prisutne štitaste uši, nakon što temperature još porastu i aktiviraju se ličinke, moguće je koristiti sljedeće insekticide: Fenoksikarb (Insegar 25 WG), 0,06 % i Piriproksifen (Pyxal), 0,03 posto.
U ekološkoj proizvodnji protiv paunovog oka dozvoljeno je koristiti samo sredstva na osnovi bakra, dok je za štitaste uši dozvoljenomineralno ulje u koncentraciji 3 – 4 posto. Dosta maslinara se tuži da im otpada lišće sa stabala. Pitaju: Zašto? “Opadanje lišća svakako je uvjetovano paunovim okom kao primarnim uzročnikom, ali mjestimično je maslina doživjela i stres zbog niskih temperatura te već inficirano lišće opada još lakše", odgovara dr. Ražov i na kraju poručuje maslinarima: Uputno je samo dalje provoditi redovnu zaštitu i folijarnu prihranu stimulatorima rasta i mikroelementima.
Tagovi
Paunovo oko Štitaste uši Zaštita maslina Dr. sc. Josip Ražov
Autor
Više [+]
Dugogodišnji novinar i urednik. Osnivač i prvi glavni urednik tjednika i dnevnika Zadarski list. Moto: "Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !