Pretraga tekstova
Rade ekološka monosortna ulja visoke kvalitete, što potvrđuje i ovogodišnja nagrada za najbolje eko ulje iz Hrvatske s natjecanja proizvođača ekoloških maslinovih ulja u Bariju u Italiji – BIOL 2017.
Na 13. Danima mladog maslinovog ulja u Vodnjanu, među brojnim uljarima predstavio se i OPG Šarić, obitelj koja se bavi ekološkom proizvodnjom maslina i maslinovog ulja pod vlastitim brendom OLEA Prima.
Pater familias Valter Šarić, bankar po struci i dugogodišnji vodnjanski proizvođač ulja upoznao nas je s detaljima njihove proizvodnje:
U ekološkoj smo proizvodnji i obrađujemo 4,5 hektara maslina na 3 različite pozicije. Našim nasadima dominiraju 4 sorte: vodnjanska buža, istarska bjelica, leccino i žižolera. Ove godine smo proizveli oko 1500 litara ulja, jer nam dio nasada još uvijek nije u punom rodu. Puni kapacitet će nam biti i duplo veći dok mlada stabla s vremenom stasaju.
Moram napomenuti da nam u proizvodnji pomažu naša udruga Agroturist iz Vodnjana kao i Savjetodavna služba.
Šarići imaju dugu porodičnu tradiciju maslinarstva, a prije nešto više od 20 godina počeli su podizati nove nasade i ostvarivati poslovni rast. Želja im je u narednim godina podići još nekoliko hektara maslinika, a kažu da im prije svega predstoje velika ulaganja u pripremu terena za sadnju te dodaju:
Ovo je obiteljski posao u kojemu mi najviše pomažu sinovi, a i rodbina i prijatelji kada dođe vrijeme berbe. Dosta imamo ručne berbe, jer u nekim slučajevima ne možemo koristiti tresače.
Rade ekološka monosortna ulja visoke kvalitete, što potvrđuje i ovogodišnja nagrada za najbolje eko ulje iz Hrvatske s natjecanja proizvođača ekoloških maslinovih ulja u Bariju u Italiji - BIOL 2017.
Da, nagrađeno je naše ekološko ulje vodnjanske buže. Bili smo tom prilikom i na prijemu u Rimu kod ministra poljoprivrede Italije. Velika je to čast za nas i priznanje za naše proizvode, kaže nam Šarić.
Da je kvaliteta istarskih ulja neupitna potvrđuje i priznanje FLOS OLEI u posljednje dvije godine, koje Istru definira kao najbolju maslinarsku regiju.
Oni nas dakle svrstavaju ispred Toscane, a moram spomenuti da Istra ima izvanredno tlo i prirodne uvjete za maslinu i vrhunska ulja, s ponosom ističe vlasnik OPG-a.
Ističu kako problema s plasmanom nemaju i bez većih problema tijekom godine prodaju sva svoja ulja. Kanali i načini su različiti. Dio prodaje se odvija putem vlastite kušaonice, drugi dio ide putem različitih turistička odredišta u Istri, a i prodaju direktno kupcima u druge zemlje EU, prvenstveno u Njemačku, Nizozemsku, Francusku i Austriju.
Za ova premium ulja iz Vodnjana nema straha u budućnosti jer su tu i sinovi koji se uz svoja zaposlenja potpuno uključeni sve faze proizvodnje i trženja OLEA Prima ulja.
Tagovi
Valter Šarić Vodnjanska buža Istarska bjelica Leccino Žižolera Vodnjan Dani mladog maslinovog ulja
Autor
Više [+]
Jedan od osnivača Agrokluba. Bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !
Nedjeljko Jusup
prije 7 godina
Buža je proslavila Istru, postala prvak svita. Sada Dalmatinci tvrde da je to zapravo sorta hrvatskog juga, ali su je "žrtvovali" jer je prispjevala za berbu ranije, u isto vrime kad i trganje grožđa. A grožđe i vino su bili važniji i zato su, navodno, napuštali bužu, a forsirali oblicu, lastovku, drobnicu levantinku...koje sazrijevaju kasnije i beru se poslije jamtve grožđa