Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Koštičavo voće
  • 14.02.2025. 09:00

Prvo sanitacija, a potom zaštita: Vrijeme je za plavo prskanje koštičavih vrsta voća, evo i s čim

Pripravci na osnovi bakra smiju se koristiti do otvaranja pupova!, upozoravaju iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.

Prvo sanitacija, a potom zaštita: Vrijeme je za plavo prskanje koštičavih vrsta voća, evo i s čim
Foto: Željka Rački-Kristić
  • 22.222
  • 1.097
  • 0

Vrijeme je za tretiranje koštičavih voćki pripravcima na osnovi bakra odnosno tzv. plavo prskanje, ističu iz Uprave za stručnu podršku ravoju poljoprivrede. 

Kako napominje stručna savjetnica Ivana Tomac Talajić, tretiranje bresaka, nektarina, marelica, šljiva, trešanja i višanja je uputno napraviti u cilju preventivne zaštite od uzročnika gljivičnih i bakterijskih oboljenja. Konkretno radi kovrčavosti lista breskve i nektarine (Taphrina deformans), šupljikavosti lista (Stigmina carpophilla), paleži cvijeta i grančica (Monilinia spp.) i bakterijskog raka. 

"Prije obavljanja zaštite treba napraviti sanitaciju voćnjaka uklanjanjem bolesnih i oštećenih grančica, grana i mumificiranih plodova unutar krošnje", savjetuje. 

Mjere zaštite provesti za mirna vremena uz povećani utrošak škropiva jer naglašava, važno je voćke "okupati“ sa svih strana, jer uzročnici bolesti i štetnika prezimljuju na kori, pukotinama i ljuskicama pupova.

Također, u cilju suzbijanja prezimljujućih oblika štetnika: štitastih uši, jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka bakrenom pripravku je moguće dodati mineralno ulje ili koristiti gotovu tvorničku kombinaciju bakra i mineralnog ulja kao što su Modro ulje, Red fox i drugi. 

"Pripravci na osnovi bakra smiju se koristiti do otvaranja pupova!", upozorava. 

Da tretiranje bakrenim sredstvima zbog moguće fitotoksičnosti treba obaviti u fazi mirovanja vegetacije naglašava i stručna savjetnica Tihana Pipinić. 

Također, kaže, ako zimskim pregledom grančica na pojavu prezimljujućih oblika štetnika (štitaste uši, jaja lisnih uši, jaja crvenog pauka) utvrdite prisutnost navedenih, škropivu je moguće dodati sredstvo na osnovi parafinskog ulja (Bijelo ulje, Ovipron Top, mineralno svijelto ulje, Ovitex i dr. U tu svrhu, savjetuje kao i kolegica joj, moguće je koristiti i gotovu kombinaciju bakra i parafinskog ulja. Dakle, Modro ulje, Red Fox i drugo.

Naglašavaju pritom da sredstva za zaštitu bilja treba primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute na etiketi. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u Hrvatskoj. 

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS). 


Izvori

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede


Tagovi

Koštičavo voće Plavo prskanje Zaštita voćki Savjet Mirovanje vegetacije


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Na OPG-u Kljajić u Gradečkom Pavlovcu godišnje proizvedu 60 tisuća mlijeka. Za jedan kilograma sira potrebno je 7 litara,a trenutno proizvode 14 vrsta kuhanih kozjih sireva.

Uskoro više!