Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Neretvanska mandarina
  • 27.08.2018. 10:30

Otkupna cijena od 2,80 kn za kilogram je jedan od 10 zahtjeva za bolji položaj uzgajivača neretvanskih mandarina

Otkupna cijena, radna snaga, definiranje pojmova "svježe voće i povrće", prodaja OPG-ova i drugi problemi bili su tema okruglog stola kojega je organizirala GI Neretvanska mladež.

Otkupna cijena od 2,80 kn za kilogram je jedan od 10 zahtjeva za bolji položaj uzgajivača neretvanskih mandarina
Foto: Pixabay/alissontiago85
  • 528
  • 30
  • 0

"Opstojnost neretvanske mandarine i života ljudi u dolini Neretve" bila je tema okruglog stola koji je održan u petak, 24. kolovoza, u organizaciji Građanske inicijative Neretvanska mladež, a na kojem je sudjelovala i državna tajnica Marija Vučković

Zahtjeve ove građanske inicijative koje su donijeli na okruglom stolu prenosimo u cijelosti.  

1. Zahtijevamo od Vlade RH da se neretvanska mandarina proglasi nacionalnim prirodnim resursom i poljoprivrednim proizvodom od posebnog značenja za RH. 

2. Tražimo od Ministarstva poljoprivrede da iznađe rješenje i dogovori minimalnu otkupnu cijenu za mandarinu I klase (kalibri 1, 2 i 3) od minimalno 2,80 Kn/Kg. Smatramo da će se jedino na ovaj način spriječiti devastacija mandarine i doline Neretve. Molimo MPS da uloži maksimalni napor u rješavanje ovoga problema jer mandarina za dolinu Neretve znači opstojnost života. 

3. Kako je mjera povlačenja sa tržišta za slobodnu distribuciju ukinuta na razini EU, molim MPS i Vladu RH da ovu mjeru prebaci na nacionalni proračun. Naše dobrotvorne ustanove dobro su primile proizvode kroz navedenu mjeru i šteta bi bilo da mandarine ne dobiju i oni koji si je ne mogu priuštiti. Zahtijevamo da se odobri 4000 Kg/Ha mandarina, tj. 10% od prosječnog prinosa. Predlažemo 2,50 Kn/Kg za mandarine, ambalažu i prijevoz. 

4. Tražimo od Ministarstva rada i mirovinskog sustava (nisu bili prisutni, a dobili su poziv) da poradi na problemu radne snage i radu stranaca na sezonskim poslovima u poljoprivredi. Tražimo da postupak bude jednostavan i pristupačan svakom poljoprivrednom proizvođaču. Najviše se to odnosi na državljane BiH koji nemaju državljanstvo ili domovnicu RH, a koji bi na dnevnoj bazi dolazili u berbu i vraćali se kući. Smatramo da je sadašnja kvota od 1.000 za sezonski rad u poljoprivredi mala i da bi je trebalo povećati. 

5. Zahtijevamo od MPS i Ministarstva financija da kod donošenja izmjena Zakona o PDV-u definiraju pojmove 'svježe voće i povrće', kako slijedi: Vezano na prijedlog definiranja pojmova 'svježe voće i povrće', predlažem sljedeće: 

Da se pojam 'svježe povrće' po botaničkoj podjeli definira kao povrće kojem od berbe do stavljanja na police u maloprodaji nije prošlo više od 72 sata (3 dana). Smatram da bi se na ovaj način otvorio prostor domaćim proizvodima kao npr. lubenici, rajčici, papriki, krastavcu, tikvici i dr. koji bi imali prednost ispred albanske, crnogorske, makedonske i dr. Domaće zelje, kupus, kelj, cvjetača i drugo povrće mrkva, cikla i sl. koje se danas bere, a sutra ili prekosutra je na polici, imalo bi prednost pred nizozemskim ili poljskim i dr. koje nakon mjeseci provedenih u hladnjačama dolazi na tržište.

Da se pojam 'svježe voće' definira kao voće kojem od berbe do stavljanja na police nije prošlo više od 7 dana. Smatram da bi se na ovaj način otvorio prostor domaćoj jagodi, mandarini, breskvi, nektarini, trešnji, marelici, kruški te ljetnoj i ranojesenjoj jabuci. 

6. Tražimo da se OPG-ovcima olakša i maksimalno pojednostavni prodaja vlastitih proizvoda na području cijele Hrvatske. Da bilo gdje uz najavu gradu ili općini OPG može doći i prodavati vlastite proizvode, da ga tamo dočeka komunalni redar i omogući izbor lokacije za prodaju vlastitih proizvoda. Također, da može doći ispred bilo kojeg trgovačkog centra i prodavati vlastite proizvode. 

7. Da se listopad i studeni proglase mjesecima neretvanske mandarine i na taj način potakne prodaja po cijeloj državi, kao prije nekoliko godina putem LAG-ova. 

8. Molimo Hrvatsku gospodarsku komoru (nisu se odazvali) ili Ministarstvo gospodarstva da proizvođačima prezentira način i uvjete prodaje vlastitih proizvoda u svim zemljama EU. 

9. Tražimo od MPS da zaduži Hrvatsku poljoprivredno-šumarsku savjetodavnu službu i HCPHS i pokrene postupak proširenja registracije na male kulture i male namjene za agrume, lubenice i kupusnjače svih dostupnih sredstava, s obzirom na zabranu korištenja neonikotinoida od 19. prosinca 2018.g., jer ćemo u sljedećoj godini biti prisiljeni koristiti neregistrirana sredstva za zaštitu bilja. 

10. Molimo MPS da zaduži HPŠSS da organizira programe edukacije za poljoprivredne proizvođače u cilju prelaska na sustav integrirane proizvodnje. 

Ispred GI Neretvanska mladež, Željko Bjeliš je zaključio kako se moli Ministarstvo poljoprivrede te druge institucije da u što kraćem roku odgovori na tražene zahtjeve posebno one koji se odnose na mandarine, jer je berba pred vratima.


Povezana biljna vrsta

Mandarina

Mandarina

Sinonim: Mandarinka, mandarin, narančin | Engleski naziv: Tangerine | Latinski naziv: Citrus reticulata

Mandarina se ubraja među najotpornije agrume pre­ma hladnoći. Zbog toga se ona može komercijalno, bez većeg rizika, uzgajati duž obale srednje i južne Dalmacije te je postala... Više [+]

Tagovi

Neretvanska mandarina Neretvanksa mladež Željko Bjeliš Otkupna cijena Mandarina


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!