Pretraga tekstova
Za prvu klasu ona danas iznosi 3 kune, za drugu 1,80, a za treću svega 50 lipa. Željko Bjeliš i ove godine upozorava na nepoštene trgovačke prakse.
Iz godine u godinu ista priča - nakon samo tjedan dana intenzivnije berbe mandarina, početkom listopada, otkupna cijena tog voća drastično padne. Za prvu klasu je s 3,5 pala na 3 kune, za drugu klasu s 2,5 na 1,80 dok je cijena treće klase svega 50 lipa za kilogram. Tako je bilo i 2019. i 2020.
"Ljuti nas što pad cijene nije uzrokovan ničim osim kartelskim udruživanjem. Spuštaju ih po datumu, a ne na temelju ponude i potražnje", ogorčen je prvi čovjek udruge Neretvanska mladež, Željko Bjeliš koji i ove godine upozorava na nepoštivanje Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama (ZNTP), odnosno njegovog dijela koji se odnosi na pravilo izdavanja računa i otkupnog bloka prilikom otkupa mandarina u doini Neretve.
Zbog toga su još sredinom rujna od Ministarstva poljoprivrede, Državnog inspektorata i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja zatražili nadzor provedbe ZNTP-a, odnosno uvođenje preventivnih mjera.
"Ne želimo da se ikoga kažnjava jer bi to bilo kontraproduktivno, nego da se poštuje zakon. Ove smo godine očekivali uvođenje reda, ali do toga nije došlo. Ovakva praksa otvara prostor za manipulaciju cijenama, do čega je upravo došlo", upozorava.
Kaže, mandarina je zapostavljena na svim institucionalnim razinama. "Jedini odgovor kojega dobijemo je - udružite se. A kako se udružiti kada nije riješeno poljoprivredno zemljište niti imamo skladišnih kapaciteta. Mi ne možemo dugoročno planirati svoju egzistenciju", kritičan je ovaj voćar koji se osvrnuo i na Nacionalni plan oporavka i otpornosti u kojem se spominje izgradnja i opremanje logističko distributivnih centara za voće i povrće, ali bez ikakve konkretne informacije ni kada ni gdje će takvi centri biti izgrađeni.
Kaže, ista je stvar sa strategijom poljoprivrede čiji je nacrt poslan u Sabor.
"U tom nacrtu nisam ništa pronašao o strategiji proizvodnje mandarine. Je li današnje stanje održivo, na kojim površinama, ako nije, koje su kulture alternativa. Kako bi one stajale na tržištu u usporedbi s onima u drugim krajevima Hrvatske. Taj dokument ne daje odgovor niti na jedno pitanje", upozorava.
Ipak, kaže kako, kada je riječ o ovoj voćnoj kulturi, neke stvari idu na bolje. Prodaja se počela širiti i izvan Hrvatske - u Sloveniju, Austriju, Njemačku gdje se postiže cijena od 1,5 do 2 eura.
Smatra kako bi ona unutar naše zemlje bila puno bolja kada bi Ministarstvo poljoprivrede ostvarilo svojevrstan dogovor s Hrvatskom poštom kao državnom tvrtkom.
"Dostava je skuplja od same pošiljke i proizvođaču se ne isplati. No, nikada nisam dobio odgovor iz ministarstva zbog čega ne bi mogli subvencionirati slanje voća i povrća HP-om što bi sigurno bilo interesantno i drugim proizvođačima", rezignirano kaže uz zaključak kako bi se na taj način poticala kupovina domaćih proizvoda.
Tagovi
Otkupna cijena Cijena mandarine Željko Bjeliš Neretvanska mladež Nepoštene trgovačke prakse Dostava
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Karolina Rastija
prije 19 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Andrej Žalec
prije 3 godine
U Sloveniji ima puno mladih proizvođača iz Neretve, koji samostalno prodajo preko FB i raznoraznih oglasa na Bolha.com itd, Svatko mora znat, da je skladištenje, trgovačka marža, kalo i prijevoz jako skupo. U tom lancu svatko nešto malo zaradi i tako je to. Meni osbno su mandarine i sve voče sa Neretve NAJBOLJE! Pozdrav svima sa kojima sam radio u proteklim godinama.