U BBŽ je na daruvarskom području najviše plantaža lijeske, čak 450 ha. Tamošnja tvrtka Nowa bavi se proizvodnjom ulja od lješnjaka, a u potrazi je za ekološkom domaćom sirovinom.
Bjelovarsko-bilogorska županija se sa 650 hektara pod lijeskom (daruvarsko područje sa 450 ha) smjestila na prvo mjesto u proizvodnji te voćke u Hrvatskoj. Krajem veljače u lokalnoj gradskoj vijećnici grada Daruvara, organizirano je predavanje o intenzivnom uzgoju lijeske, dopunjeno iskustvima i preporukama o proizvodnji predavača Predraga Vujevića.
Nakon predavanje je uslijedila demonstracija rezidbe iste na obiteljskom gospodarstvu Miroslava Kreuzera u Siraču. Prisutne proizvođače su pozdravili u ime savjetodavne službe Daruvar Vlado Bistrović i gradonačelnik Daruvara Dalibor Rohlik. Vlado Bistrović je rekao da se savjetovanje, predavanja i prezentacije o uzgoju lijeske u Daruvaru uspješno organiziraju već niz godina. "U početku su nam dolazili uzgajivači iz cijele Hrvatske, njih stotinjak, ali to je bilo previše. Zato smo se odlučili pozvati samo šezdesetak uzgajivača iz daruvarskog, garešničkog i grubišnopoljskog područja."
O zaštiti lijeske od štetnika i bolesti je na predavanju prisutne informirala Jadranka Berić iz savjetodavne službe Garešnica. Predavanju je prethodila ponuda strojeva i opreme tvrtke Agro-flow iz Širokog Polja i tvrtke Stroj-inox iz Daruvara. Poduzeće Agro-tok, koje prezentirao Mijo Tokić, nudi strojeve i opremu za obradu zemljišta, čišćenje, kalibriranje i obradu lješnjaka. Vlasnik daruvarske tvrtke Stroj-inox Zdravko Šargać informirao je prisutne o strojevima za preradu lješnjaka.
Zanimljivi su bili podatci o proizvodnji ulja od lješnjaka, o kojoj je govorila Maja Sacher iz daruvarske tvrtke Nowa. Napomenula je da je to jedna od rijetkih tvrtki u Hrvatskoj koja se bavi proizvodnjom ulja od ekološki uzgojenog lješnjaka. Izrazila je želju i da surađuju sa lokalnim uzgajivačima.
Mi možemo otkupiti sedam tona lješnjaka u ljusci, koji su nam potrebni u proizvodnji u idućoj godini.
Osim ulja od lješnjaka, se tvrtka bavi i proizvodnjom ulja od pistacija i oraha. Sacher je prisutnima također predložila da osnuju udrugu uzgajivača lijeske, što bi im omogućilo bolju konkurentnost na zahtjevnom europskom tržištu, koje godišnje troši 100-150 tona lješnjaka. Događaj je organizirala lokalna savjetodavna služba, gradska uprava i Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo.
Povezane biljne vrste
Sinonim: Pistaćo, pistacija, pistacij, pistacijo | Engleski naziv: Pistachio | Latinski naziv: Pistacia vera
Pistacio je drvenasta kultura koja pripada porodici rujevki (Anacardiaceae). Radi se o listopadnoj kulturi, uz iznimku jedne zimzelene sorte. Potječe iz jugozapadne Azije, odakle... Više [+]Fotoprilog
Tagovi
Autorica