Pretraga tekstova
Nagrtanje otpale lisne mase u sredinu reda i što bolje usitnjavanje te što ranije, svakako će doprinijeti bržoj mineralizaciji i proljetnoj humifikaciji kada zatopli.
Nakon rezidbe kod svake kulture nastaje otpad od granja ili rozgve, a za uklanjanje istog postoje razne mogućnosti.
Naime, izvlačenje rozgve ili granja i paljenje nije poželjno pošto time nepotrebno doprinosimo povećanju ugljikovog dioksida (CO2 )u zraku i potrebno ga je izbjegavati. Stoga je daleko bolja varijanta pripremiti ga i uskladištiti za energetsko učinkovitije i usmjerenije iskorištavanje kao što su ogrjev, roštilj ili za korištenje u ljetnoj kuhinji.
Međutim, usitnjavanje ostataka od rezidbe i obrada u kompost još je bolja varijanta, pošto time CO2 ne ispuštamo u zrak već ga vežemo u organsku tvar čijim dodavanjem u tlo održavamo plodnost tla.
U slučaju da se radi o jače zaraženom materijalu, primjerice kod fomopsisa na rozgvi ili tafrine na breksvi bolje je koju godinu izvršiti izvlačenje i kompostiranje.
Kod većine voćarskih kultura bolesti prezimljuju u ili na otpalom lišću i granama. Stoga je u godinama kada su one bile jače prisutne, poželjno obaviti kasno jesensko tretiranje ureom za defolijaciju, pospješivanje razgradnje kako lisne mase tako i spora biljnih bolesti. Nagrtanje otpale lisne mase u sredinu reda i što bolje usitnjavanje te što ranije, svakako će doprinijeti bržoj mineralizaciji i proljetnoj humifikaciji kada zatopli.
U većim kompleksima nasada najrentabilnije je svu organsku masu nastalu od rezidbe što je bolje moguće usitniti malčerima te prepustiti da je makrofauna, mikrofauna tla, gljive i bakterije razgrade, te sintetičkim procesima ponovno izgrade novu organsku tvar koju svi poznajemo kao – humus.
On je jedan od dugoročno najodrživijih načina očuvanja plodnosti tla, budući da značajno doprinosi stabilnosti kompleksa za adsorpciju, odnosno sposobnost koloida tla da vezanjem čuva hranjiva od ispiranja, a da budu i dalje pristupačna biljkama. Također pridonosi i stabilnosti pH tla.
I za kraj, potrebno je znati da malčiranjem za koje se koriste malčeri za granje i rozgvu s batovima, postepeno sabijamo tlo u nasadu, pa povremene obrade u sistemu ripanja i plitkog podrivanja osobito na dijelu tragova pneumatika traktora su od velike važnosti za pravilan rast i razvoj korijenja.
Tagovi
Ostaci Rezidba Energija Humus Malčiranje Kompostiranje Podrivanje Voćnjak
Autor
Više [+]
Adrian Horvat je diplomirani inženjer agronomije i viši stručni savjetnik hortikulture.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Tea Januš
prije 2 godine
Mi se većinom grijemo na iste :)
Eva Mandarić
prije 2 godine
Odlični savjeti 👌🏼