Pretraga tekstova
Štetnici se nalaze na naličju lišća, a listovi mijenjaju boju, potom se suše i opadaju.
Hladnije vrijeme posljednjih dana usporilo je razvoj jaja lisnih ušiju (Aphids) koja su položena ranije u odnosu na prošlu godinu. Čim prođe cvjetanje voćari bi trebali tretirati stabla preparatima koja će spriječiti njihov i razvoj grinja. Jaja su položena i štetnici samo čekaju povoljan trenutak za završetak razvoja.
Uostalom, vegetacija je ove godine poranila za dva do tri tjedna u odnosu na lani. Upravo su prošle godine voćari morali odraditi više tretmana jer su uvjeti bili idealni za razvoj lisnih ušiju i poslije cvjetanja, naročito šljiva, kada je uslijedio masovan napad štetnika pa u mnogim slučajevima jedan tretman nije bio dovoljan za zaštitu.
Dakle, čim prođe cvjetanje voćaka, a može i u precvjetavanju, treba obaviti tretman protiv ušiju, a po potrebi, moguć je još jedan, sedam do 10 dana poslije.
Zbog smanjene ponude u poljoprivrednim ljekarnama, odnosno zabrane upotrebe neonikotinoida, a najviše upotrebljavani su oni na bazi acetamiprida koji su zabranjeni od ove godine, izbor je pao na svega nekoliko insekticida. O izboru, voćari bi se svakako trebali savjetovati sa stručnjacima u apotekama ili svojim savjetodavcima.
Lisne uši sišu sokove na mladom lišću, dovode do uvijanja i propadanja listova.
Crveni voćni pauk, Panonychus ulmi i koprivina grinja, Tetranychus urticae, najčešće su grinje koje napadaju voće. Riječ je o ozbiljnoj prijetnji, posebno za mlade listove koji se mogu osušiti odmah u početku razvoja i neposredno nakon završetka cvjetanja.
Zato je od velike važnosti obaviti prskanje prije početka cvjetanja s bakrenim sredstvima i mineralnim uljima, a ako nije odrađen taj tretman, posljednja šansa je nakon završetka cvjetanja, s akaricidima. Među najefikasnijim su sredstva na bazi abamektina.
Štetnik se nalazi, kao i lisne uši, na naličju lišća, a listovi mijenjaju boju u narančastu, crvenu, na kraju u smeđu, što dovodi do sušenja i opadanja. Odgovara im toplo i suho vrijeme.
Tagovi
Lisne uši Grinje Kopriivina grinja Crveni voćni pauk Štetnici Zaštita voćki
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/