Pretraga tekstova
Dani malina jedinstvena su turistička manifestacija u Slavonji, koju organizira obitelj Štefančić na svom ekološkom obiteljskom gospodarstvu u Gornjoj Vrbi, a proteklog je vikenda održana treći put.
Proizvodnja malina posao je na koji se obitelj odlučila prije 22 godine, a kako bi ojačali turističku ponudu, odlučili su se za Dane malina, koji na njihovu gospodarstvu okupe poslovne partnere, kupce, ponekad i turističke grupe, zanatiželjnike koji i sami mogu ubrati slasne plodove malina i kušati finalne proizvode, a sve radi obogaćivanja autohtone gastrotrurističke ponude ovoga kraja.
Na dva hektara malinjaka zasađeno je 14 tisuća sadnica sorti vilamet (80 posto) i miker, od kojih proizvode odavno brendirano desertno vino Frambovin.
- Devedeset posto malina ide u proizvodnju Frambovina, a to je oko 5 do sedam tisuća butelja godišnje ili 1.500 litara. S novim nasadom, za koju godinu to bi se moglo udvostručiti - kaže Đuro Štefančić, dodajući kako od ostatka godišnjeg uroda (očekuje od 2,5 do tri tone) proizvode liker i rakiju od maline, džem i žele...
Ozbiljan pristup poslu i brendiranju kvalitete potvrđuju i stalna ulaganja. U malinjaku su ove godine postavili bagremove stupove na koje idu zaštitne mreže od leda i od jakog sunca, a Štefančić ističe kako je za ovu iznimno zahtjevnu, nježnu biljku, potrebna i zaštita od sjevernog vjetra. Postavljena je i drenaža u slučaju obilnih kiša, a sustav navodnajvanje kap po kap u funkciji je već godinama. Nakon 15-godišnje komercijalne proizvodnje, Štefančići posljednjih sedam godina jedini u Slavoniji proizvode maline prema ekološkim standardima. Sadnice uvoze, iako se nadaju kako će brodska Poljoprivredna škola koja se bavi in vitro proizvodnjom sadnica uskoro i maline uključiti u svoj sadni materijal. Za sve je, kaže Štefančić, bilo potrebno hrabrosti, rasli su i nakon dva desetljeća dostigli standarde prepoznatljive za Europu - ekološki uzgoj, tradiciju, pouzdanost. Ali nije im cilj izvoziti u Europu.
- Nemamo namjeru širiti se, moto nam je biti malo obiteljsko gospodarstvo koje će imati snažan brend, a cilj nam je dovesti Europljane ovamo - ističe Đuro Štefančić.
Namjera je gospodarstva oživljavanje turističke ponude na najbolji mogući način - autohtonim proizvodima (osim od malina, tu su i nezaobilazne suhomesnate slavonske delicije i ribnjak, šarani na rašljama). A Štefančićevu gastroturističku priču uskoro nastavlja i najstariji sin koji završava turistički menadžment u Opatiji.
“Ove smo godine uveli novost - sirup od maline sa soda vodom (malinovac). To je piće naših starih, koje se pilo na kirbajima. Nabavili smo liniju za proizvodnju soda vode, a svi gosti koji dođu na gospodarstvo počašćeni su sokom. Oni koji se žele više opustiti mogu dobiti i 'musolini' (kombinaciju s vinom)”, kaže Štefančić.
Ovogodišnja manifestacija Dani malina, počela je u vinskom podrumu Tvrđave Brod. Uz specijalitete sa Štefančićeva EOG-a te brodskih restorana i vina Zdjelarević, koncert je održala Lidija Bajuk, a novac od ulaznica prilog je za kupnju crkvenih orgulja u Gornjoj Vrbi.
Autor: Marija RADOŠEVIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?