Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za voćare.
Za suzbijanje maslinove muhe (Bactrocera oleae) i dalje preporučamo preventivna tretiranja pripravkom na osnovi spinosada s atraktantom (Success bait). Pravodobnom primjenom metode mamaca suzbijamo odrasli oblik muhe prije odlaganja jaja u plod.
Kurativna tretiranja (cijela krošnja) opravdana su kod 10-15 % napadnutih plodova primjenom pripravaka na osnovi dimetoata (Rogor 40, Calinogor, Chromgor 40*, Perfecthion, Ritam*, Sistemin*, Chromgor) ili deltametrina (Decis 2,5 EC). Dosezanje praga štetnosti za kurativna tretiranja može biti vremenski različit u različitim nasadima a ovisiti će ponajviše o dosad primijenjenim mjerama zaštite.
Za kontrolu zaraženosti ploda treba u nasadu nasumice izabrati po 100 plodova te pregledati i zbrojiti plodove na kojima je jasno vidljiv prepoznatljivi ubod maslinove muhe ili je već prisutna/ili se razvila ličinka maslinove muhe. Ukoliko je broj zaraženih plodova 10-15 dosegnut je prag za kurativna tretiranja. Broj pregledanih uzoraka (100 plodova predstavlja 1 uzorak) ovisi o veličini nasada.
I dalje upozoravamo maslinare na povoljne uvijete za razvoj i širenje paunovog oka (Spilocaea oleagina) protiv kojeg preporučamo primjenu pripravka na osnovi bakra (Neoram WG).
Maslinari upisani u Upisnik integriranih proizvođača primjenjuju sredstva za zaštitu bilja sukladno Tehnološkim uputama za integriranu proizvodnju voća za 2014. godinu.
Pripravcima označenim* registracija ili dozvola istekla/ukinuta krajnji rok za primjenu i prodaju zaliha 01.01.2015.
Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti ili primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH. Sredstava za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s rješenjem ili dozvolom poštujući upute, ograničenja, obavijesti i upozorenja navedenim na etiketi i uputstvu za uporabu. Korisnici SZB su dužni voditi i čuvati evidenciju o primjeni SZB najmanje pet godina. Evidencija korištenja SZB može se voditi u elektroničkom ili pisanom obliku a najmanje treba sadržavati slijedeće podatke: trgovački naziv SZB, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količinu primijenjenog sredstva (doza, koncentracija), veličinu tretirane površine i kulturu. Ambalažu SZB potrebno je zbrinuti na propisan način.
Karmen Karlić, dipl.inž.agr.
E-mail: Karmen.Karlic@savjetodavna.hr
Tagovi
Savjetodavna služba Preporuke Savjeti
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?