Pretraga tekstova
Briga za nasade mandarina
Mandarina, svejedno da li se radi o pojedinačnim stablima ili nasadu, najviše brige zahtjeva u razdoblju od sadnje do početka rodnosti.
Nasad treba podizati s kvalitetnim, po mogućnosti jednogodišnjim sadnicama. Kvalitetna jednogodišnja sadnica mandarine treba biti viša od 45 cm, debljine veće od 10 mm, zdrave i neoštećene krošnje, dobro razvijenog i neoštećenog korijena.
Kao i ostale voćne vrste i mandarine su osjetljive na dubinu sadnje. Posljedica duboke ili plitke sadnje je pojava nekih bolesti i zastoj u rastu, stoga se sadnica treba posaditi pravo onoliko duboko, koliko je prije bila u zemlji kao sadnica.
U godini sadnje njega se sastoji u čišćenju tla od korova, zalijevanju po potrebi i oblikovanju krošnje (formiranje uzgojnog oblika). Pravilno oblikovano stablo mandarine daje krupnije i kvalitetnije plodove. Idealna krošnja treba imati tri primarne (glavne) skeletne grane, pravilno raspoređene pod kutom od 1200 i koje u odnosu na zamišljenu os stabla čine kut od 450. Primarne, skeletne grane nose po dvije ili tri sekundarne grane. Uzgojni oblik se formira postupno, već pri sadnji, sadnica se prikraćuje na 50 do 60 cm visine od zemlje. Kada se pojave prvi izbojci, oni se plijeve do visine od 40 cm te se iznad te visine ostave tri dobro raspoređena izbojka, od kojih se formiraju primarne skeletne grane. Na njima svake godine izrastu nove mladice na kojima mandarina sljedeće godine donosi rod. U prvim godinama uzgoja je potrebno uklanjati cvjetove i zametnute plodove. Ako se to zanemari, stablo se slabije razvija i dolazi do zastoja u rastu. Kod ranijih slabo bujnih sorti Wase, prve tri godine uzgoja treba veću pažnju posvetiti uzgoju stabla, oblikovanju krošnje i razvoju korijena, nego prinosu, dok kod kasnih bujnijih sorti Unshiu to bi trebalo trajati do pete godine.
Prvih godina uzgoja treba posvetiti pažnju i zaštiti od bolesti i štetnika te zaštiti od vjetra i niskih temperatura.
Ako je izvršena pravilna priprema tla prije sadnje i meliorativna gnojidba na osnovu kemijske analize tla, u prve četiri godine, što se tiče gnojidbe, potrebne su jedna do dvije prihrane u vegetaciji dušičnim gnojivima (amonijev nitrat ili amonijev sulfat) početkom travnja i polovicom svibnja i to 100 do 150 g po stablu.
Ranije sorte se puštaju na rod u četvrtoj godini starosti nasada, a kasnije sorte u petoj ili šestoj godini starosti nasada.
Autor: Ivo Batinović, dipl. ing. agr. Foto: RGBStock.com
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Mandarine Zaštita nasada Sadnja Prihrana
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/