Pretraga tekstova
Nekadašnji je građevinar Vjekoslav Škudar (60) ljubav prema voćarstvu razvio u proizvodnju vina od višanja, ali i likera. Višnjik je posadio s oblačinskom višnjom, otpornom poludivljom vrstom koja se uvelike koristi u konditorskoj industriji.
Kućni mu je prag u Bjelovaru, a voćnjak na obroncima Bilogore u kojem rastu ponajviše višnje i to stare sorte, nemalo oblačinska.
Odlučio se na njih Vjekoslav Škudar (60) s istoimenog OPG-a, kojeg je ustrojio prije petnaestak godina. Voćnjak je zaživio još 1989. godine, a riječ je o 2,2 hektara, koja je voćar zasadio i s ponešto oraha, a ima i šljiva, jabuka, kupina, marelica, lješnjaka.
Kako proizvodi prvenstveno vino od višanja ali i kupina te u manjim količinama razne vrste likera (breskva, orahovac, višnjevac) važno je u voćnjaku imati šarolikog voća zbog kombinacije aroma gotovih pića. Radi ih po starim recepturama koje su kaže tajna.
Oblačinske je višnje ponajviše (koriste se dosta u konditorskoj industriji), a voćka je to fine arome, tamnoga malog ploda i niskoga rasta. Raste na našem podneblju, a ima je dosta u Bosanskoj Posavini i Srbiji. Naš sugovornik tvrdi kako je ta sorta zahvalna i nezahtjevna prema gnojidbi i drugim vrstama tretiranja (štetnici) jer je zapravo poludivlja, pa je nije potrebno kalemiti odnosno može se razmnožavati iz korijena.
Oblačinska višnja u pravilu po stablu daje od 10 do 20 kilograma ploda, odgovara joj kontinentalna klima, a otporna je i na vremenske neprilike. Iako se lani priča nam gospodin Škudar, smrzlo čak tri četvrtine njegovog višnjika, voćka je ipak preživjela i regenerirala se.
Prošle godine zato vino od nje nije ni radio, ali kada godina prođe u redu, uvijek ostavi nešto viška za nepredviđene situacije s prirodom. U pravilu ga radi do tisuću litara, a vino prodaje u buteljama od 0,5 litara od 40 do 60 kuna (u cijeni su troškovi proizvodnje, ambalaža, lokacija).
Nije isto kaže Bjelovarčanin ako "bočicu plaćam par kuna, ili to bude i preko 20", a kada se u sve uračuna i trošarina od 53 kune po litri apsolutnog alkohola onda je cijena realna. Nekadašnji je građevinar hobi pretvorio u posao na svojoj zemlji, višnjik je kaže sam sadio, a danas u svemu sudjeluje cijela obitelj koliko stignu. a on naveliko i koliko mu zdravlje dopusti.
Voće tretira na eko način na bazi bakra, iako nije u ekološkoj proizvodnji a kada je o cijenama riječ, kaže da su preniske, a poticaji su različiti. Daju se po hektaru, ali baš i nije detaljno upućen u to. Plodove svojih voćaka ponešto proda(je) na kućnom pragu od 5 do 7 kuna po kilogramu, ali i na prigodnim sajmovima.
Sve ovisi o cijenama prezentacije proizvoda, mjestu, vrsti sajma a nemalo i štandovima koji su skupi pa mu dobrodođe pomoć tamošjne Turističke zajednice. Sretan je da nije kreditno opterećen, živi kaže skromno i mukotrpno jer u Hrvatskoj je takav život poljoprivrednika.
Ovih je dana često u voćnjaku jer aktivna je rezidba kao i košnja i malčiranje. Iako je proljeće vrijeme sadnje, višnje je bolje saditi u jesen jer se bolje "prime". Berba plodova kreće oko 20. lipnja nakon čega slijedi prozvodnja vina po tehnologiji onog od grožđa. Vino od višanja kaže naš sugovornik sljubljuje se s jačim jelima, a posebice dobro ide uz čokoladne deserte. Pohranjuje se u tamne boce i isto takav hladan prostor, a zrelinu okusa dostiže nakon što odstoji godinu dana.
Tagovi
OPG Škudar Voćnjak Višnje Vino Likeri Jabuke Marelice Višnjevac Orahovac Oblačinska Arome
Autorica
Više [+]
Snježana ima bogato novinarsko iskustvo rada za razne medije. Fascinirana je eko proizvodnjom i zanimaju ju teme alternativnih kultura.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂