Pretraga tekstova
Mikrobiološka ili bakterijska gnojiva imaju pozitivnu ulogu u ishrani voćarskih kultura, a samim tim u dobivanju zdravijeg i sigurnijeg ploda.
Mikrobiološka ili bakterijska gnojiva sve više se primjenjuju u voćarskoj proizvodnji. Ona predstavljaju čistu kulturu određenih uzgojnih sojeva mikroorganizama na hranjivoj podlozi. Njihov utjecaj može se pokazati na više načina:
Preparati mikrobioloških gnojiva koriste se u raznim oblicima, ovisno od vrste i načina primjene gnojidbe. Tako postoje tekuća gnojiva, suha (u prahu ), vlažna, zamrznuta (granulirana) i dr. U proizvodnji se najviše koriste: fiksatori dušika, fosfobakterin, mikorizin, humiforini i silikobakterin.
"Primjenom fiksatora dušika povećava se količina dušika u zemljištu. Oni sadrže aktivne vrste simbioznih i slobodnih fiksatora dušika i algi koje fiksiraju dušik. Najviše se koriste vlažne forme gnojiva s tresetom kao nosačem i tekućeg oblika, a najviše primjene imaju u rasadničkoj proizvodnji. Fosfobakterin se priprema od čiste kulture bakterija, koje mineraliziraju organske spojeve s fosforom. Primjenjuju se na zemljištima bogatom fosforom. Mikorizin sadrži mikorozne gljive i koristi se za inokulaciju korijena sadnice pred sadnju. Mikorizne gljive pomažu apsorpciju hranjivih elemenata i vode iz zemljišta. Humiforin ubrazava proces mineralizacije organskih tvari. Unosi se u zemljište sa stajnjakom. Silikobakterin je mikrobiološko gnojivo koje pomaže oslobađanje kaliju iz alumosilikata pomoću mikroorganizama koji proizvode veće količine ugljične kiseline čime otapaju alumosilikate i druge minerale kalija", objašnjava savjetodavac iz voćarstva i vinogradarstva Aleksandar Mitić.
Navedena mikrobiološka gnojiva imaju pozitivnu ulogu u ishrani voćarskih kultura, a samim tim u dobivanju zdravijeg i sigurnijeg ploda.
Tagovi
Voće Mikrobiološka gnojiva Bakterijska gnojiva Fiksatori dušika Fosfobakterin Mikorizin Humiforini Silikobakterin
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !