Pretraga tekstova
Često se javljaju na starim voćnjacima ili u područjima s visokom vlažnošću. Nekoliko je metoda za uklanjanje mahovina i lišajeva
Mahovine i lišajevi mogu prekriti voćna stabla, ali neće dovesti do njihovog direktnog propadanja. Vremenom ih iscrpljuju, usporavaju rast, smanjuju rodnost i dovode do odumiranja voćaka. Na njihovoj površini se zadržavaju spore gljivica koje su odgovorne za nastanak biljnih bolesti, a odlični su kao stanište štetnih kukaca.
Za dobre rezultate uklanjanja potrebno je da taj posao obavimo u periodu mirovanja, a to je kasna jesen kada opadne lišće, zimi i rano proljeće prije kretanja vegetacije. Kada se radovi obave u razdoblju bubrenja pupoljaka to može dovesti do njihovog propadanja, ali i cijelog stabla.
Javljaju se u starim zapuštenim voćnjacima ili tamo gdje su uzgajane vrste pretrpjele određen stres. Njihovo prisustvo se često veže za područja pored rijeka, jezera i potoka i tamo gdje je podzemna voda visoka.
Kada se radi o manjim prekrivenim površinama izvodi se četkanje uz pomoć žičane četke, noža, špatule, drvene lopatice. Ispod stabla se stavlja najlonska folija kako bi sakupili materijal koji otpada. Najbolje je postupak obaviti prije krečenja kojim ćemo dezinficirati površinu kore.
Kada su zahvaćene zone male, možemo obaviti postupak vapnenim mlijekom, koji se priprema kada se 1 kg vapna otopi u 10 l vode.
Za pripremu pet postotne otopine željeznog sulfata potrebno 0,5 kg je u 10 l vode. Tjedan dana poslije tretiranja, mahovine i lišajevi se sasuše i otpadnu. Na kraju ih očetkajte.
Koriste se razni premazi. Jeftino sredstvo možete i sami pripremiti kada u 10 l vode prokuhamo 1 kg soli, 2 kg drvenog pepela, sitno naribana dva sapuna za rublje i prelijemo s 10 l vode. To se prokuha, ohladi i koristi se za premazivanje.
Može se upotrijebiti i 1:8 otopina oksalne kiseline. Tretiranje ne provoditi često, jer može oštetiti koru.
Tagovi
Mahovine Lišajevi Zaštita voćaka Četkanje kore
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Đuro Japaric
prije 2 godine
CUPRABLAU i pomiješano MODRO ulje i tako sam uništio mahovinu na više ha voćnjaka , u mojem i tuđem vlasništvu , prskanje sa motornom prskalicom do visine 10 m ! ALI lišajevi i mahovina su i dokaz zdravog okoliša ! Samo je problem što mahovina uništava mlade rodne grančice i kupi snijeg kada je mokar , a to znači i moguće lomljenje grana !