Pretraga tekstova
Simptome napada krvave uši vrlo lako je prepoznati. Blizu korijena pojavljuju se bijele vlaknaste tvorevine koje sliče na vatu.
Proizvodna 2021. godina definitivno će biti zapamćena kao jedna od najtežih u uzgoju krušaka. Nakon učestalih mrazeva koji su desetkovali rod, zatim dužeg perioda praćenog nižim temperaturama i velikim količinama padalina, a što je uzrokovalo jače opadanje zametnutih plodova koji su preživjeli mraz i na kraju sušnog razdoblja, došlo je do pojave štetnika rijetko zastupljenih u nasadima ove voćne vrste.
Riječ je o krvavoj uši (lat. Eriosoma lanigerum) i kruškinoj osi predivici (lat. Neurotoma flaviventris). Dok se osa suzbija mehanički, krvava uš može uzrokovati veliku štetu u voćnjacima. Zanimljivo je da taj kukac najviše napada jabuku, ali je u ovoj sezoni primijećen u više nasada krušaka upravo zbog dužeg vremenskog intervala praćenog visokim dnevnim temperaturama, koje su idealne za njen razvoj.
Simptomi napada krvave uši vrlo lako se mogu prepoznati. Blizu korijena pojavljuju se bijele vlaknaste tvorevine koje sliče na vatu. Uočavaju se i na granama i oko peteljki listova, na mladicama i predstavljaju prepreku upotrebi insekticida.
Zaštita kemijskim sredstvima nije laka. Najviše se koristila aktivna tvar klorpirifos uz dodatak parafinskih ulja, ali je, podsjećamo, zabranjena jer uništava i korisne kukce odnosno predatore krvave uši. Pred kretanje vegetacije upotrebljava se i bakar. Štetnik podnosi niske temperature, čak do -26 stupnjeva. Ako se oko voćaka trava kosi trimerom, uslijed oštećenja kore, u ranama često dolazi do naseljavanja štetnika, a mogu se naseliti i ostali paraziti kao što su potkornjak, staklokrilci i gljivice iz roda Gleosporium sp.
U ljeto ženke čija su krila pokrivena bijelim vlaknima, stvaraju kolonije mladih ličinki koje sisanjem sokova mogu uzrokovati pucanje kore grana, debla i oko spojnog mjesta cijepa i podloge. Na tim istim mjestima štetnik i prezimljava.
Najvažnije je da se redovno radi i ljetna rezidba kako bi se efikasnije primijenili preparati za prskanje, a trebalo bi izbjegavati i pretjeranu upotrebu dušičnih gnojivs. Imajući u vidu da krvava uš ne podnosi sumpor, osim onog u tekućem stanju, može se primijeniti i češnja. Kilogram češnjeva koji su prerezani na pola i potopljeni u 30 litara vrele vode dovoljni su za efikasnu borbu protiv krvave uši. Tri litre ovakve smjese dovoljna su za prskalicu zapremine 10 litara.
Prvo tretiranje obavlja se u drugoj polovici veljače i još jednom do kretanja vegetacije. Potrebno je tretirati i poslije cvjetanja krušaka. Češnjak riješava i eriofidne grinje što znači da se ne moraju kupovati skupi akaricidi.
S druge strane, kruškina osa predivica rijetko se javlja masovno u voćnjacima. Ima samo jednu generaciju tijekom godine, odnosno u lipnju se pojavljuju odrasle jedinke koje polažu jaja na listove. Nakon piljenja gusjenice upredaju lišće s kojim se hrane do kraja svog razvoja.
U unutrašnjosti ostaje njihov izmet. Pred kraj ljeta gusjenice se spuštaju u zemlju gdje prezimljavaju do narednog proljeća. Uništavanje insekticidima nije neophodno ako nema puno takvog lišća i u tom slučaju vrši se mehaničko uklanjanje. Ako ih ima puno koriste se preparati koji djeluju parama.
Tagovi
Štetnici krušaka Nasad krušaka Krvava uš Kruškina osa predivica Ljetna rezidba Upotreba bakra
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.