Pretraga tekstova
Čuvanje lupinastog voća, kojem pripada i orah, nešto je lakše od čuvanja jabučastog i koštičavog voća.
Čuvanje lupinastog voća, kojem pripada i orah, nešto je lakše od čuvanja jabučastog i koštičavog voća. Ono što se može dogoditi na višim temperaturama je da nezasićene masne kiseline, koje su osnovni sastav velike količine ulja u jezgri (od 50%-70%), oksidiraju do užegnuća, jezgre gube okus i postaju neupotrebljive za jelo.
"Zato plodove oraha treba čuvati u tamnim i hladnim prostorijama ili hladnjačama na temperaturi od 1-4 stupnja i pri relativnoj vlažnosti zraka od 60%-65%. Plodovi oraha trebaju sadržavati 10%-12% vode. Tako se mogu čuvati 12-24 mjeseci. Ako plodovi nisu prethodno osušeni i kod kojih sadržaj vode nije sveden na 12%, mogu se uspješno čuvati na temperaturi od 0 stupnjeva i relativnoj vlažnosti od 70%", objašnjava dipl. inž. Živomir Nikolić.
Dodaje da je važno ostaviti prostor između ambalaže, kako bi zrak lakše cirkulirao.
Čuvanje jezgara je nešto složenije. Faktori koji utječu na kvarenje i kvalitetu jezgre su: vlaga, toplina, svjetlost i zrak. Najbolji okus jezgarа i stabilnost boje postiže se čuvanjem jezgara koja sadrže 3% -3,5% vode.
"Jezgre je najbolje čuvati u hladnjačama na temperaturi od 1-4 stupnjeva u tami i na taj način se postiže duža stabilnost nezasićenih masnih kiselina, nego kad se jezgre čuvaju na prirodnoj svjetlosti", ističe Nikolić.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Orah Plod Jezgro Čuvanje oraha
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!