Pretraga tekstova
Tablice voća i povrća za proizvodno vezane potpore traže ozbiljniji pristup, poručuju proizvođači Ministarstvu poljoprivrede. Što drže spornim u izmjenama uvjeta prihvatljivosti za PVP?
Predloženim izmjenama uvjeta prihvatljivosti za postojeće proizvodno vezane potpore (PVP) iz Programa izravnih plaćanja i Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi, a koji će se primjenjivati na zahtjeve za 2021. godinu, proizvođači mandarina, ali i ostalog voća i povrća neće moći ostvariti sredstva kroz PVP, poručio je u dopisu poslanom među ostalima Ministarstvu poljoprivrede te HPK i HGK, predsjednik Udruge proizvođača agruma i povrća "Neretvanska mladež" mr.sc. Željko Bjeliš.
Smatra kako navedena minimalna proizvodnja od 30 t/ha nikako ne može biti prihvatljiva.
"Ako uzmemo u obzir podatak iz ARKOD sustava o oko 1.700 ha pod mandarinama u Hrvatskoj i o ukupnoj količini proizvodnje u zadnjih pet godina gdje je u 2019. proizvedeno 28 t/ha možemo zaključiti da proizvođači neće moći ostvariti sredstva", navodi.
Dodaje i kako ovdje u obzir treba uzeti da u ukupnu površinu spadaju i mlađa stabla koja još nisu u punom rodu. Isto tako je činjenica da dolina Neretve s oko 2,5 milijuna stabala u zadnjih pet godina nije proizvela više od 50.000 tona mandarina, što daje oko 20 kg po stablu.
Poznato je da se sorte Zorica rana i Okitsu sade na razmake 4-4,5x2-2,5 metara, netko i šire, Chahara, Kuno 4,5-5x3-3,5, Saigon i Owari 5-5,5x3-4, Klementina i šire. "To čini od 10 do 25 metara kvadratnih po stablu, odnosno 400-1.000 stabala po hektaru", napominje.
Nadalje, objašnjava da se često veže na jabuku, što nikako nije usporedivo. Mandarine se uzgajaju na gornjoj – kritičnoj granici uzgoja agruma, što je čini specifičnom i vrlo ranjivom.
Također, ako uzmemo statističke podatke proizvodnje agruma u EU, dolazi se do podatka da je prosječan prinos agruma u zemljama EU oko 20 t/ha. Nadalje iz podataka o prosječnom prinosu jabuka i krušaka u zemljama EU, dolazimo do iznosa od 40 t/ha, odnosno 38 t/ha u proizvodnji kruške (u prijedlogu sedam tona po hektaru).
"Slijedom navedenog, tražimo da se izmjeni podatak u tablici PVP za voće, za mandarinu, i umjesto 30 t/ha, navede minimalna proizvodnja 15t/ha“, traži u dopisu.
Što se tiče proizvodnje jagoda, misle da je 10 t/ha iznadprosječna vrijednost prinosa po hektaru. Dobrim urodom tog voća u dolini Neretve smatra se u prvoj godini 0,60-0,70 kg/biljci te 0,30-0,40 kg/biljci u drugoj godini, što čini 9.000-20.000 t/ha.
Slijedom navedenog, iz Udruge traže i da se izmjeni podatak u tablici PVP i umjesto 10 t/ha navede minimalna proizvodnja 7 t/ha. Za lubenicu je dan prijedlog od 30 t/ha, što smatraju također prevelikim minimalnim urodom te traže smanjenje na 20 t/ha.
Što se tiče proizvodno vezanih potpore za povrće, predlažu da se maksimalna površina za potporu smanji na prvih pet hektara.
Kao i tablica za voće, navodi Bjeliš, ona za minimalnu proizvodnju povrća puna je nelogičnosti, a prinosi za pojedine kulture propisani kao minimalni, ne mogu biti ni maksimalni. "Skrećemo pažnju i na kulture koje se prodaju komadno kao što su salata, cvjetača, brokula i dr. te bi za takve kulture bilo potrebno minimalni urod prilagoditi drugim mjernim jedinicama“, savjetuje.
Novi uvjeti za potpore: Uvode se izmjene u proizvodno vezane i za osjetljive sektore
Kod peršina, proizvođači lista i celera neće moći nikada zadovoljiti uvjet minimalnog uroda te je potrebno definirati je li se proizvodi list ili korijen. Kod luka, proizvođači mladog luka također neće moći ispuniti uvjet. Stoga iz Udruge predlažu za kupus 25 t, tikvice 15, salatu osam, blitvu/špinat 10, lubenicu 20, dinju 15, kelj 10, cvjetaču 10 i brokulu pet tona.
Također, nije jasan ni minimalni urod za sušeno voće (smokva, šljiva i dr.), posebno proizvođačima koji ne prodaju u svježem stanju.
"U svakom slučaju, tablice za voće i povrće traže ozbiljniji pristup i treba ih doraditi. Ako je potrebna stručna pomoć od strane članova Udruge – agronoma, stojimo na raspolaganju“, poručuje predsjednik Udruge.
Tagovi
Neretvanska mladež Proizvodno vezane potpore Izmjene Minimalna proizvodnja Mandarine Željko Bjeliš PVP
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 1 tjedan
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama