Pretraga tekstova
Kako bi se zaštitile od isušivanja i propadanja pupoljaka, plemke se čuvaju u posebnim uvjetima
Za uspješno cijepljenje je vrlo važno da imamo zrele plemke (kaleme) koje na sebi imaju vitalne pupoljke. Idealno je da ih sa stabla uzimamo u jesen kada opadne lišće ili tijekom veljače i ožujka prije kretanja vegetacije. Trebaju biti ravne, glatke, zrele, debljine olovke.
U većini slučajeva kalemljenje nećemo napraviti odmah kada uzmemo plemke i zbog toga ih je potrebno uskladištiti kako se ne bi isušile i propale. Potrebno je spriječiti gubitak vlage i propadanje pupoljaka. Temperatura čuvanja treba biti ispod biološkog minimuma, ovisno o vrsti, što će onemogućiti otvaranje pupoljaka. Obično je to oko 0 stupnjeva Celzijusa.
Svoje mjesto u čuvanju i zaštiti od isušivanja pronašle su plastične boce koje su jednostavne za rukovanje, ali i praktične. Princip je sličan kao i kod vrećica, ali nema opasnosti od lomljenja prilikom transporta ili lomljenja vrećica.
Donji dio plemki se može zamotati u navlažen papir ili krpu ili se usipa pijesak, ovisno o veličini otvora. Rezovi na plemkama mogu biti zaštićeni voćarskim voskom ili parafinom. Čuvaju se u hladnim podrumima ili hladnjacima. Povremeno je potrebno provjeriti stanje plemki.
Boce se mogu iskoristiti i za ukorjenjivanje, najčešće vinove loze. Na dno se stavlja piljevina, koja je navlažena, mahovina ili kokosova vlakna. Prije toga se reznice potapaju u vodu kako bi se hidrirale. Ukorjenjivanje se obavlja na višim temperaturama nego kada se čuvaju.
Kraće razdoblje se plemke mogu čuvati zamotane u najlonsku vrećicu u hladnjaku. Temperatura je između 0 i 5 stupnjeva Celzija. U slučaju da ih namjeravamo čuvati duže vrijeme, potrebno je vrećice povremeno odmotati kako bi se provjetrile i plemke poprskati vodom. Mogu se zamotati u donjem dijelu vlažnim papirom ili krpom.
Veliki broj plemki se čuva u pijesku. Između njih ne smije ostati praznina. Ako je pijesak suh, potrebno ga je navlažiti. Prekriva se najlonom ili folijom da se spriječi isušivanje.
Tagovi
Plemke Čuvanje plemki Voćne plemke Kalemljenje Čuvanje u pijesku Plemke u boci
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !