Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bakterijski rak
  • 22.10.2022. 12:00

Kada berba tresačima može izazvati rak maslina?

Mehaniziranu berbu treba izbjegavati za vrijeme kiše ili kada je krošnja mokra od rose. Kako zaštititi oštećene grane?

Kada berba tresačima može izazvati rak maslina?
Foto: Nedjeljko Jusup
  • 1.346
  • 80
  • 0

Iako kod nas prevladava ekstenzivni uzgoj, u posljednjih nekoliko godina bilježi se širenje bakterijskog raka masline (Pseudomonas savastanoi). Ova opasna bolest, tvrde stručnjaci, rezultat je sve većeg prometa sadnog materijala, ali i mehanizirane berbe tresačima, osobito po vlažnom vremenu.

"Mjesta gdje tresač ošteti grane pogodna su za širenje bakterije ove opasne bolesti“, tvrdi i poznati zaštitar dr. sc. Josip Ražov.

Uoči ovogodišnje berbe, koja se u hrvatskim maslinicima zahuktava, Ražov je uputio na mjere prevencije koje je potrebno poduzeti i tijekom berbe kako bi se širenje spomenute bakterije izbjeglo ili svelo na najmanju moguću mjeru.

"Treba izbjegavati berbu tresačima za vrijeme kiše ili kada je krošnja mokra od rose“, kaže i dodaje: Ako u nasadu postoje zaražene biljke, pobrati ih zadnje. Plodovi sa zaraženih stabala imaju neugodan miris i okus što umanjuje organoleptičke osobine ulja. Nakon berbe sa takvih stabala preporuča se dezinficirati opremu (štap tresača, plastične "prste") dezinficijensima (Genox agro), ili barem 70-postotnim alkoholom, odnosno jačom otopinom bakrenog sredstva.

Odmah nakon berbe, preporuča dalje, obaviti tretman s bakrenim sredstvom (Nordox 1,5 kg/ha, Neoram 3 kg/ha, Cuperblau 3 kg/ha) te dodati i sredstvo na bazi Bacillus subtilis (Serenade Aso) cca 6 l/ha. "Sve navedena sredstva dozvoljena su u ekološkoj proizvodnji, a prskanja obavljati kada je temperatura barem 8 - 10 °C ili više i bez vjetra, te na prosušenoj krošnji“, poručuje ovaj stručnjak.

 Ako u nasadu postoje zaražene biljke, pobrati ih zadnje

Rak masline izaziva najveće štete na sadnicama i mladim maslinama."Odraslo stablo i pored zaraze, uz dobru njegu ostvari život s bakterijom i plodonosi“, dodaje poznati agronom Marijan Tomac. 

Jednom zaraženo stablo uvijek ostaje zaraženo, stoga se zaštita temelji na prevenciji. U cilju sprečavanja infekcije i Tomac preporučuje tretiranje bakrenim preparatima nakon bilo kakvog mehaničkog oštećenja stabala pa tako i nakon berbe. Bakrena sredstva zaustavit će i širenje bolesti paunovo oko koja uzrokuje otpadanje lista masline. A bez lista nema ploda.

Prilikom rezidbe, preporuka je Ražova i Tomca, najprije orezivati zdrava, a nakon toga zaražena stabla. Sve grane na kojima su primijećeni simptomi raka dobro je odrezati do zdravoga ukoliko je to moguće. Mjesta reza premazati mješavinom voćarskog voska i bakrenog sredstva, a alat nakon rezidbe takvi stabala obvezno dezinficirati alkoholom ili nekim od spomenutih sredstava.

Sve u svemu na sprečavanje pojave ove vrlo opasne i opake bolesti može se utjecati isključivo redovitim preventivnim mjerama zaštite u proljeće i jesen. Uz to sugerira se i sadnja sorti maslina otpornijih na rak, koje struka preporuča za određena područja uzgoja.


Tagovi

Berba maslina Tresači Rak Dr. Josip Ražov Mr.sc. Marijan Tomac


Autor

Nedjeljko Jusup

Više [+]

Dugogodišnji novinar i urednik. Osnivač i prvi glavni urednik tjednika i dnevnika Zadarski list. Moto: "Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko."

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷