Pretraga tekstova
U pitanju je zakidanje novih mladih izdanaka u razdoblju od sredine travnja do kraja svibnja u tri do pet navrata kada izdanci dostignu visinu od 10 - 15 cm.
Za zelenu rezidbu maline, provodi se takozvana ariljska metoda koja može osigurati visoke prinose u humidnom podneblju ili gdje postoji sustav za navodnjavanje, ali ne može se bezuvjetno primjenjivati.
Najbolje da se u jednom maliniku, posebno za svaku visinsku zonu, odredi krajnji rok za uklanjanje izdanaka, uzimajući u obzir i druge faktore, kao što su plodnost zemljišta, mogućnost navodnjavanja, ekspozicija terena.
Uklanjanje prvih serija mladih izdanaka je mjera koju treba obavezno izvoditi u tri do četiri navrata (na 15 - 20 dana), od početka kretanja maline do sredine ili kraja svibnja, kada masovno izbijaju i rastu intenzivno. Uklanjanje treba početi što ranije ne dozvoljavajući da oni izrastu više od 10 - 15 cm, jer kasnije pri osnovi odrvene pa ih je teže uklanjati, a i bespotrebno troše hranjive tvari. Skinuti se može bilo rukom, motikom, motokultivatorom, a može i nekim herbicidom. Najbolje je zakidanje rukom.
Time se spriječava oduzimanje hrane, vode i svjetlosti prošlogodišnjim izdancima, čime se omogućava razvoj snažnih rodnih grančica. Osim toga oni koji će se razviti kasnije - od početka lipnja, pa sve do početka rujna, bit će zdraviji i bolje obrasli cvjetnim pupoljcima, počevši još od zemlje te će naredne godine dati i obilniji rod.
U našim uvjetima i globalnim klimatskim promjenama preduvjet za ovu mjeru je navodnjavanje maline, koje može biti površinski (brazdama i plavljenjem), umjetnom kišom i "kapanjem". Najviše vode troši se pri površinskom, a najmanje pri navodnjavanju "kapanjem". Umjetnom kišom se obično kvasi lišće i plodovi, kao i tlo pa se stvaraju povoljni uvjeti za razvoj bolesti i korova.
Navodnjavanje "kapanjem" je skup, ali vrlo povoljan način navodnjavanja maline. Čista voda se razvodi plastičnim cijevima s kapaljkama na razmaku od 33 cm. Cijevi se vežu za naslon (stup/potporanj i žicu) u redovima maline na visini od 50 cm iznad površine zemlje. Pri navodnjavanju "kapanjem" biljka se ne kvasi, tlo se vlaži ravnomjerno, ali se ne ispire.
Suša u nasadu može bitno smanjiti rod i pogoršati kvalitetu plodova, a primjena zelene rezidbe i uz to povećanje prinosa i kvalitete maline izostaje. Dakle, u uvjetima bez dovoljno vode i pune agrotehnike ova mjera nije primjenjiva.
Tagovi
Zelena rezidba Uklanjanje serije mladih izdanaka Navodnjavanje malinjaka Rezidba maline Prinos
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje