Tretiranje je u potpunosti ekološko i ne ostavlja nikakve ostatke u ulju, kaže magistar Josip Pavlica. Zašto je orošavanje bolje od navodnjavanja?
Posljednjih godina ekstremne ljetne suše predstavljaju maslinarima veliki problem. Sušni periodi su sve duži i sve ekstremniji iz razloga što su proljetne oborine vrlo oskudne te se zalihe vode u tlu iz tog razloga ne mogu obnoviti.
No, i tome se može doskočiti, pojašnjava Josip Pavlica, mladi magistar agronomije i uspješni maslinar iz Zadra.
"Da bih potaknuo bolju akumulaciju vode u tlu, najprije sam odradio jesensku obradu tla. Tada unosim u tlo i mineralno gnojivo s naglašenim fosforom i kalijem te neizostavno organsko gnojivo", otkriva Pavlica. Na taj način, kaže, osigurava dovoljnu količinu hranjiva te smanjuje populaciju korova koji su velika konkurencija maslini za vodu i hranjive tvari.
Nadalje, početkom proljeća u svom masliniku u Zemuniku Gornjem, Josip provodi prihranu s naglašenim dušikom. Ponovno obavlja i plitku obradu tla kako bi se sačuvala postojeća vlaga u tlu. Također, u proljetnom i ljetnom periodu nekoliko puta radi folijarnu prihranu kombinacijom gnojiva koja sadrže makro i mikroelemente te dodaje biostimulator kako bi biljku pripremio za stresne sušne uvjete te joj pomogao kada u iste dođe.
Osim toga, od ove vegetacijske sezone počeo je svoje masline tretirati pripravkom na bazi kaolinske gline. O kakvom se pripravku radi i što se njime postiže?
"Bijela boja uzrokuje odbijanje sunčevih zraka čime se stablo u manjoj mjeri zagrijava te se smanjuje evapotranspiracija, a time i gubitak vode", tvrdi Pavlica.
Dodaje da se kaolinska glina u praksi pokazala vrlo dobra u obrani protiv maslinove muhe, tog najvećeg štetnika maslina. Kad nakon prskanja prekrije plod, glina stvara barijeru koju maslinova muha ne može probiti, a osim toga bijela boja čini plod neprepoznatljivim za muhu. "Ovakvo tretiranje je u potpunosti ekološko i ne ostavlja nikakve ostatke u ulju", ističe Pavlica i dodaje: "Sve ove prethodno navedene mjere su vrlo korisne, no voda je jednostavno nezamjenjiv element koji omogućuje kvalitetnu, redovitu i kontinuiranu proizvodnju".
Stoga, kaže, ozbiljno razmišlja o traženju izvora podzemne vode na svojoj parceli kako bih moga sačuvati kvalitetu i kvantitetu uroda. To je inače podosta skup pothvat, ali sve je izglednije da će postati neizbježan.
Potaknut primjerom maslinarskog vizionara dr. Ivice Vlatkovića i Pavlica u svom masliniku namjerava nacijepiti za nas nove sorte iz područja subsaharske Afrike za koje je očito da daleko bolje podnose visoke temperature u odnosu na našu autohtonu Oblicu te su redovitije u prinosu.
Nadalje, navodnjavanje maslinika iziskuje vrlo velike količine vode jer je po stablu potrebno u jednom turnusu navodnjavanja dati po nekoliko stotina litara vode. Neki maslinari, a prvi među njima dr. Vlatković, doskočili su ovom problemu te krenuli navodnjavati na jedan specifičan način, a to je orošavanje krošnje.
Uz znatno manju potrošnju vode bitno je da programator uključuje sustav orošavanja po noći kada je zrak najhladniji. Svako stablo u krošnji ima svoju mlaznicu koja ga orošava, voda se s grana slijeva u tlo ispod stabla. Lisna površina uspijeva upiti vrlo sitne čestice vode i rezultat je vidljiv u vrlo kratkom vremenu, a potrošnja vode je uvelike smanjena u odnosu na klasični sustav navodnjavanja, pojasnio je mladi stručnjak i višestruko nagrađivani maslinar Pavlica koji je ujedno i tajnik Udruge maslinara Zadarske županije.
Tagovi
Autor