Pretraga tekstova
Koncept je da se u nasad osnovne sorte jabuke posadi i sorta oprašivač.
Suvremeni zasadi jabuke i trešnje podižu se tako što u svakom redu s glavnom sortom najčešće svako dvadeseto stablo predstavlja sortu oprašivača. To je moguće ukoliko se u nasadu planira unošenje pčelinjih zajednica, najdalje 50 metara od nasada. Ovo su ustvari monosortni nasadi, gdje se sadnja organizira po blokovima.
Ako se podiže voćnjak s vrstom, odnosno sortom koja je samooplodna (marelica, breskva, plava šljiva, jagoda, malina, kupina, ribizla, borovnica) može se posaditi u cijelom voćnjaku samo jedna sorta. Nasuprot tome, u voćnjaku inkopatibilnih i samobesplodnih vrsta (jabuka, kruška, trešnja, badem, orah, lijeska, pitomi kesten, neke sorte šljiva), mora se pored tržišne vrijednosti i namjene voća voditi računa i o međusobnim odnosima oprašivanja i oplođenja predviđenih sorti.
Da bi se olakšala zaštita, prorjeđivanje, berba i drugi poslovi u voćnjaku, preporuka je da se podižu monosortni nasadi ili da se oni podižu s više sorti koje su slične otpornosti na važnije uzročnike bolesti.
Tendencija je da se najviše podižu monosortni nasadi jabuke, gdje se kao oprašivači pored sorti jabuke koriste i selektivni oprašivači podrijetlom od divljih vrsta jabuke. Koncept je da se u nasad osnovne sorte jabuke posadi i sorta oprašivač na način da je svako 25. do 35. stablo u redu osnovne sorte, sorta oprašivač. Stabala oprašivača je na ovaj način do tri posto u zasadu.
U svijetu se u posljednje vrijeme podižu monosortni nasadi jabuke, gdje se kao oprašivači koriste pojedine divlje vrste jabuke ili druge sorte jabuke kao svako 10. ili 20. stablo u redu s osnovnom sortom. Ova praksa je djelomično zaživjela i kod nas.
Za osiguranje kvalitetne oplodnje kod voćaka je vrlo bitan raspored oprašivača. On može biti: tri do četiri reda glavne sorte i jedan do dva reda oprašivača, što znači da je raspored oprašivača 3:1:3 ili 4:2:4.
U manjim zasadima se preporučuje sadnja oprašivača po šahovskom rasporedu (oko 10 posto stabala bi trebali biti oprašivači). Međutim, sadnja se može izvesti u blokove: u bloku je jedna sorta pri čemu se na svakih 20 metara unutar reda sade diploidne divlje forme jabuke koje imaju dobru klijavost (Malus floribunda, Malus zumy, Malus niedzweckiana). U modernim intenzivnim nasadima je preporuka ovakav sustav uzgoja da bi se olakšala zaštita, prorjeđivanje, berba i drugi poslovi u voćnjaku.
U svijetu, suvremeni nasadi oraha su monosortni. Tu se dozvoljava prisutnost do 10 posto ploda oraha drugih sorti, od oprašivača.
Napomena autora: Ovakva praksa monosortnih nasada voćaka ili voćarska sadnja po blokovima trebala bi se uvesti i u organskoj proizvodnji voća.
Tagovi
Sadnja po blokovima Svako deseto ili dvadeseto stablo oprašivač Oprašivač je divlja jabuka Monosortni nasadi voćaka Samooplodne sorte s jednom sortom Samooplodne sorte s oprašivačem
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.
Bit će rodna godina 💚
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Bit će ali ovisimo prvo o vremenu, sve me strah pogledati u nebo ako ide nešto sivo da nebi bilo. Sada i cijene ovise, za žitarice nije obečavajuča Više [+] cijena da uđeš na pozitivnu nulu.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Samo dosta je voćnjaka već obrano , od prevelikih minusa ! Dio ratarskih kultura ugušila je voda ! Ako zasuši upitno je što će biti sa kukuruzom , Više [+] sojom i suncokretom ?
Andrej Žalec
prije 10 mjeseci
Neka istraživanja ukazuju, da je na području Amazonije živjelo na milijone ljudi. Sve voče Amazonije nije sasvim slučajno tamo. Smatraju, da su to šumski nasadi, koji su ostali iza tih genialnih graditelja. https://youtube.com/shorts/3RTIqvd5QmE?si=889QmEsS1hM2PKVB