Pretraga tekstova
Rezerve dušika iz prethodne vegetacije direktno utječu na veličinu lista u tekućoj vegetaciji (kod trešnje na slabo bujnim podlogama i do 24%!) što je više puta dokazivano u mnogim znanstvenim istraživanjima.
Tijekom jesenskih mjeseci razina dušika u listovima opada dok se istovremeno njegov sadržaj u pupoljcima, posebice generativnim, povećava. Taj, nazovimo povratni tok hraniva iz lista u pupoljke je normalna pojava koja se događa krajem vegetacije, kada biljka povlači dio hranjivih tvari iz listova prije nego što ih odbaci. Upravo se tijekom ovog perioda može utjecati na povećanje rezervi dušika u pupoljcima i drvetu koje ostaju na raspolaganju biljci tijekom narednog proljeća i perioda cvjetanja, kada biljke još uvijek nisu počele intenzivno usvajati dušik iz zemljišta.
Rezerve dušika iz prethodne vegetacije direktno utječu na veličinu lista u tekućoj vegetaciji (kod trešnje na slabo bujnim podlogama i do 24%!) što je više puta dokazivano u mnogim znanstvenim istraživanjima. Veća asimilacijska površina listova direktno utječe kako na krupnoću plodova tako i na visinu prinosa.
Najjeftiniji i najjednostavniji način povećanja rezervi dušika tijekom jeseni je folijarna primjena uree. U ovu svrhu se prema stručnim navodima koristi 2 ili 3% otopina uree s ukupnom dozom primjene od oko 20 do čak 50 kg/ha, s tim da se veće doze mogu podijeliti 2-3 aplikacije s razmakom između aplikacija od sedam dana.
Višegodišnji terenski rezultati govore da je koncentracija od 3% sigurna za korištenje tijekom jesenskih mjeseci. Upotreba većih koncentracija od ove može dovesti do pojave ožegotine na listovima, a znatno veće koncentracije dovode do defolijacije. Također, primjena malih doza i niskih koncentracija neće dati zadovoljavajuće rezultate. Pri ovom tretmanu mogu se dodati i folijarna hraniva s borom, čime će se osigurati bolje cvjetanje u idućoj sezoni i smanjiti postotak abortivnih cvjetova.
Vrijeme folijarne primjene uree je veoma bitno, jer listovi nisu uvijek spremni preko kutikule usvojiti hraniva iz vanjske sredine. Jedan od najbitnijih uvjeta je dovoljna hidratiziranost listova. U uvjetima dugotrajne suše i niske vlažnosti zraka biljke su u stresu, listovi uvijeni, nedovoljno hidratizirani i s minimalnom mogućnošću usvajanja hraniva. U tom smislu optimalni trenutak za primjenu uree bio bi nakon kišnog perioda ili nakon navodnjavanja, kada je vlažnost zraka veća i hidratiziranost listova velika, a dnevne temperature oko 20-25°C. Kod jabučastog voća tretirati nakon završetka berbe.
Treba reći da primjena uree na biljkama koje već imaju visok sadržaj dušika u listovima nema nikakvu svrhu i ekonomsko opravdanje, pa prije primjene uree treba ocijeniti sadržaj dušika u lišću ili utvrditi njegovu stvarnu razinu folijarnom dijagnostikom. Neki od simptoma visokog sadržaja dušika su prekomjeran porast mladica, krupni i debeli, tamno obojeni listovi, često naborani po obodu (takvi listovi ostaju dugo zeleni na granama, sve do jačih mrazeva).
Tretman ureom treba izostaviti ako biljke još uvijek imaju aktivan porast ili su u retrovegetaciji (ponovno kretanje pupoljaka i listova tijekom kasnog ljeta), jer će u tom slučaju njena primjena samo produžiti vegetaciju i još više otežati sazrijevanje biljnog tkiva.
Autor: Momir Nedić, Savjetodavna RS
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?