Pretraga tekstova
Mogu se suzbiti insekticidima, ali i bez kemije - ocat i češnjak dokazano su djelotvorni, samo što se stabla moraju češće prskati.
Smjena toplog i hladnog vremena, uz česte kiše, stvorila je pogodne uvjete za napad brašnaste kruškine uši, Dysaphis pyri. Ovaj štetnik čest je u nasadima krušaka, naročito poslije cvjetanja, kada dolazi do čišćenja stabala, odnosno, opadanja neoplođenih pupoljaka.
Vrlo brzo, čak iako se radilo prskanje bakrom prije cvjetanja, dolazi do kovrčanja i uvijanja vršnog lišća na mladicama.
Unutar listova, uši se neometano razvijaju sišući sokove iz listova, što dovodi do njihovog uvrtanja, promjene boje i na kraju, sušenja.
Obilno luče mednu rosu koja privlači mrave i čim ih vidite na vršnim granama krušaka, znajte da je u tijeku razvoj jaja u ličinki ili napad odraslih jedinki brašnaste uši koja inače ima tri generacije godišnje.
Također, zbog lučenja medne rose dolazi do razvoja gljivičnih bolesti koje uzrokuju sušenje listova i slabljenje stabala.
Ove insekte nipošto ne treba podcijeniti i potrebno je obaviti barem dva tretmana insekticidima, odmah kad opadnu 2/3 cvijeta i sedam do 10 dana poslije, ako se nastavi period vlažnog i toplog vremen praćen kišom.
Najvažnije je da sredstvo uđe u unutrašnjost uvrnutog lista jer nema velikog efekta ako se zadrži samo na vanjskoj strani. To se najbolje rješavalo insekticidima koji djeluju i parama, ali ih je vrlo malo na tržištu jer su, uglavnom, zabranjeni.
Inače, što se tiče izbora insekticida, o tome se treba konzultirati sa stručnjacima jer je dosta njih povučeno iz upotrebe, a među njima su najpoznatiji oni s aktivnom tvari acetamiprid. Na tržištu su i insekticidi na bazi deltametrina i cipermetrina, koji su registrirani za suzbijanje štetnika.
Postoje i drugi načini borbe. Ocat i češnjak dokazani su u suzbijanju uši, samo što se stabla moraju češće prskati.
Litra octa i pet litara vode u kojoj je, barem tri dana stajao češnjak, stavljaju se u prskalicu od 50 litara i sigurno uništavaju brašnastu uš, naročito ako se ostvari dobra pokrivenost listova.
Tagovi
Dysaphis pyri Mravi na kruškama Brašnasta kruškina uš Ocat Suzbijanje Štetnik
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom