Savjeti za sadnju i njegu sadnica jagode u prvih 20 dana. Za početak se upoznajte s klasama.
U razdoblju smo godine kada je idealno vrijeme za sadnju jagoda za sljedeću sezonu. Savršeno je vrijeme da posadite sadnice na unaprijed pripremljene gredice, osiguravajući im najbolje uvjete za rast i plodonošenje iduće godine.
Važno je obratiti pažnju na razmak između sadnica. Možete ih saditi u cik-cak rasporedu ili u jednom redu, ovisno o tome što vam više odgovara. Cik-cak omogućava bolju iskorištenost prostora i olakšava pristup prilikom branja plodova, dok jednoredna olakšava održavanje i zalijevanje.
Bez obzira na odabrani raspored, važno je osigurati dovoljno prostora između biljaka kako bi mogle slobodno rasti i razvijati se, što će rezultirati bogatijim i zdravijim urodom sljedeće godine.
Većina uzgajivača danas se odlučuje za frigo sadnice, jer su se pokazale kao izuzetno pouzdane i efikasne. Omogućavaju brzi početak plodonošenja i fleksibilnost u vremenu sadnje, što ih čini idealnim izborom.
Dolaze u različitim klasama, koje se određuju prema veličini i kvaliteti sadnica, a glavne klase su:
Korištenjem frigo sadnica odgovarajuće klase uzgajivači mogu optimizirati svoj prinos i postići visokokvalitetne plodove, prilagođavajući izbor klasi prema svojim potrebama i ciljevima.
Ako su korijeni sadnica predugi (duži od 10-15 cm), preporučuje se da ih skratite. Učinite to oštrim, steriliziranim škarama tako da korijenje ne bude previše savijeno ili zgnječeno prilikom sadnje.
Prethodno možete uroniti korijenje u otopinu fungicida ili druge zaštitne tvari koje pomažu u sprječavanju gljivičnih bolesti i poboljšava ukorjenjivanje. Preporučena aktivna tvar je propamokarb fosetilat.
Kada sadite, pazite da kruna biljke (mjesto gdje listovi izlaze iz korijena) bude točno iznad površine tla. Korijenje treba biti pravilno raspoređeno u rupi, bez savijanja ili gužvanja.
Nakon što posadite, odmah ih dobro zalijte kako biste pomogli tlu da se slegne oko korijena i osigurali dobar kontakt s tlom. Voda treba biti sobne temperature, a ne hladna.
Prvih nekoliko tjedana nakon sadnje redovno zalijevajte biljke kako bi se ukorijenile. Tlo treba biti vlažno, ali ne previše mokro. Zalijevajte ujutro kako bi se listovi mogli osušiti tijekom dana i tako spriječiti razvoj bolesti. Koristite vodotopiva gnojiva na bazi fosfora u omjeru 1:4:1.
Nakon 20-tak dana od sadnje, tretirajte ih kombinacijom fundgicida i insketicida. Oni sprječavaju nastanak bolesti i pojavu insekata. Također, obratite pažnju na pojavu puževa golaća koji mogu nanijeti ogromnu štetu mladim sadnicama. Riješite ih posipanjem pužomora između gredica.
Tagovi
Autor