Pretraga tekstova
Hrani se na cvjetovima voćaka, povrća, ukrasnog bilja, mahunarkama, žitaricama. Teško se suzbija.
Dlakavi ružičar (Tropinota hirta) je opasan štetnik voćaka. Prvenstveno napada cvjetove, cvjetne pupoljke, mlade listove i izdanke. Najveće štete nastaju na cvjetovima jabučastih vrsta, kao što su dunja, jabuka i kruška. Međutim, napada i jagodu, koštičave voćne vrste, vinovu lozu, mahunarke, ukrasno bilje, uljanu repicu, povrće, žitarice, a posebno raž.
On voli i korovske cvjetajuće vrste, a najčešće ga možemo vidjeti na cvjetovima maslačka.
Ima jednu generaciju tijekom godine. Odrasle jedinke su dužine od 10 do 12 mm. Veličina i obojenost ih čine uočljivim na cvjetovima. Kada je dodirnemo ispustit će neugodan miris. Tijelo je crne boje i obraslo dlačicama. Eliptično jaje je bijele boje i veličine 2 mm. Ličinka je bijela do sivo-bijela, duga 15 mm.
Odrastao kukac prezimljava u tlu odakle izlazi u periodu ožujka i travnja. Tada se intenzivno hrane i prve štetu. Minimalna temperatura za let je 15ºC. Najviše se javljaju u najtoplijem dijelu sunčanog dana, kada insekti aktivno lete, posjećuju krošnje procvjetalog voća i hrane se.
Kod jakog napada mogu za tri dana u potpunosti uništiti cvjetove u krošnji jabuke. Tijekom noći se krije u zemljištu, ispod kamenja. Jedna ženka može položiti do 30 jaja u tlo i aktivna je sve do kraja srpnja. Ličinke se hrane trulom organskom tvari oko dva mjeseca, pa se preporučuje uklanjati je iz voćnjaka. Do masovnih pojava dolazi u godinama s visokim temperaturama i nedostatkom padalina. Tijekom hladnijih i kišovitih dana, insekt je neaktivan, krije se u zemljištu i na skrovitim mjestima.
Prag ekonomske štetnosti kreće se od tri do pet kukaca na 100 cvjetova ili pet posto oštećenih cvjetova. Ako imate mali broj stabala ili manju površinu cvjetajućih biljaka možete ih ručno sakupljati u jutarnjim satima stresanjem biljaka, grana ili cijelih manjih stabala.
Tretiranje insekticidima je teško, jer je tijelo ružičara dobro zaštićeno. Poseban problem je što je to štetnik koji se javlja u vrijeme cvjetanja kada su aktivne pčele i drugi oprašivači. Ostaci insekticida koji na cvjetovima ne djeluju na ružičara, ali su toksični za pčele.
Ličinke se uništavaju obradom zemljišta, a jedu ih perad i ptice koji se "gozbe" i odraslim insektima.
Efikasne su lovne posude. Najbolji rezultati se postižu s plavo obojenim, ali mogu poslužiti bijele ili ljubičaste. Posude se napune vodom, doda se malo deterdženta i sok od jagode ili maline, negro ili bronhi bomboni. Treba redovno pregledati posude i mijenjati sadržaj.
Najviše posuda postaviti po rubu parcele ili voćnjaka. Uginule jedinke treba posuti po parceli, jer njihov miris tjera ružičare. Danas postoje i brojne feromonske klopke koje su efikasnije od primjene insekticida.
Tagovi
Dlakavi ružičar Tropinota hirta Štetnik Štete na cvijetu Suzbijanje
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/