Pretraga tekstova
Zaštita nije laka, a i sve je manji izbor aktivnih tvari. Bubamare obično ne stignu sve srediti, ali pomoći mogu češnjak, čili paprika, ocat...
Najveći problem u nasadima s mladim stablima trešanja predstavlja crna uš, Myzus cerasii. Ovaj štetnik može izazvati sušenje grančica, a prenosi i viruse. Njeno suzbijanje nije lako.
Pojavljuje se nekoliko dana nakon završetka cvjetanja jer prezimljava u pukotinama kore na stablu ili oko pupova.
Rano u proljeće počinje njen razvoj, a do napada dolazi čak i ako se u jesen i pred početak vegetacije stablo tretiralo mineralnim uljima, u kombinaciji s bakrenim sredstvima. Najviše su napadnuta mlada stabla koja se mogu osušiti ukoliko je napad jak.
Ubrzo nakon pojave odraslih ličinki dolazi do uvijanja listova ka unutra što otežava zaštitu jer se teže može prići vrhom prskalice do tih dijelova lista. Zaštićena je licem, a razvija se na naličju listova. Dolazi do obilnog lučenja medne rose što se može konstatirati prisustvom velikog broja mrava na vrhovima grana koje su pod najvećim udarom štetnika.
Gdje su mravi tu je i brašnasta kruškina uš - kako je suzbiti?
Na mednu rosu naseljava se gljiva čađavica koja prenosi razne viruse što dodatno otežava zaštitu trešanja. Zaštita nije laka ne samo zbog mjesta na kojem se okuplja veliki broj jedinki i težeg pristupa aktivnih tvari zaštitnih sredstava već i zbog sve manjeg izbora aktivnih tvari.
Tretman odmah nakon opadanja 2/3 cvijeta pomaže u borbi protiv štetnika upotrebom sredstava na bazi acetamiprida, deltametrina, bifentrina ili cipermetrina, ali se treba pripremiti za još jedan tretman nakon sedam do 10 dana, posebno ako je često padala kiša.
Što se tiče nekemijskih mjera borbe, bubamare obično nemaju dosta vremena za kontrolu populacije, ako se ne koriste insekticidi. Dok one uspostave kontrolu, šteta je načinjena pa se mogu koristiti i sredstva kao što su češnjak i čili paprike, u kombinaciji s octom. Tu su i neka sredstva na bazi organskog ugljika i dušika, a pomaže i bijelo ulje, u manjoj dozi nego za vrijeme zimskog tretmana.
Tagovi
Uvijanje listova Bubamare Medna rosa Gljiva čađavica Myzus cerasii Crna trešnjina uš
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.
Ljubica Matoković
prije 2 dana
Na lišće uši donose mravi. Uši prave slatki sok kom se mravi hrane. Okostabla trebanalijepiti običnu široku traku na kuju se okolo namaže ljepilo za miševe. Mravi dolaze do trake i dalje ne mogu. Naj jednostavniji način kako spriječiti kovčanje lista i pojavu lisnih uši. Ja to radim već par godina i ne samo na trešnji neho gdjegod vidim da se mrav penje na drvo. Problem riješen.
Matko Nikolić
prije 3 dana
Kakav češnjak i čili paprike, ne govorite ljudima krivo. Pitajte ozbiljne proizvođače čime prskaju.