Pretraga tekstova
Carving, vještina dekorativnog rezbarenja voća i povrća, privlači mnogo pažnje kako u svijetu, tako i u našim krajevima. Za rezbarenje lubenice potrebno je vrijeme, mašta, talent i strpljenje, a sam proces u ovisnosti od toga što se pravi traje od dva do čak sedam sati.
Ova metoda ukrašavanja hrane ima dugu povijest, a nastala je u Tajlandu gdje se i danas puno njeguje i izučava u specijaliziranim školama i fakultetima.
U našim krajevima je carving i dalje u razvoju, ali se sve češće na svečanim trpezama može vidjeti široka paleta voća i povrća izrezbarenih u najrazličitije oblike. Carvingom se već godinu dana, bavi i Zoran Blažić iz mjesta Zabrežje, nadomak Obrenovca (susjedna Srbija, op.ur.).
"Od malih nogu me je privlačila ljubav prema kulinarstvu, kuhanju i samim tim kada sam nešto kuhao i spremao trudio sam se da to bude ukusno, lijepo, a onda je najbitniji utisak i izgled samog jela pa sam davno krenuo da ono što pripremim, da to i lijepo aranžiram. Posljednjih godinu dana krenuo sam s ovom umjetnošću ili vještinom izrade rezbarenja voća i povrća," započinje priču Zoran Blažić.
Prije nekoliko godina, Zoran je upoznao master carving majstora iz Kisača kod Novog Sada, koji ga je zainteresirao da se počne i sam baviti carvingom.
"Nisam imao direktan kontakt s njim, nego uglavnom samo preko interneta ono što sam mogao vidjeti od njegovih radova. Malo po malo sam se zainteresirao za tu vještinu. Otišao sam kod Kineza i za male novce kupio dva nožića, koje sam prilagodio obliku koji meni najviše odgovara. Polako sam krenuo s jabukom, kruškom i ostalim voćkama koje su mi bile pri ruci," kaže ovaj carving majstor.
Prvi radovi nisu bili toliko uspješni, ali je za kratko vrijeme savladao, a zatim i usavršio ovu vještinu. "Ne mogu za sebe reći ni najmanje da sam tu negdje blizu majstora carvinga, ali opet sav taj trud se donekle i isplati. Obično volim otići na Savu, na Perilo gledati u vodu i raditi," kaže Zoran.
Kako bi izrezbario lubenicu, potrebno je vrijeme, mašta, talent i strpljenje, jer sam proces u ovisnosti od toga što se pravi traje od dva do sedam sati.
"Bitna je sama tehnika i uglovi. Nešto se reže pod pravim uglom, a nešto pod uglom od 45 stupnjeva. Imam lubenice koje sam radio po šest, sedam sati. Lubenice, na primjer mogu stajati po nekoliko dana, da bude folija preko njih i da budu u hladnjaku", kaže on.
Zoran uživa u dekoriranju voća na ovakav način, a kada nema voća, tijekom zime, tu je dulek (tikva, op.ur.). "Postoje u Kikindi dani ludaje, to je negdje od 21. do 23. rujna, gdje sam pozvan na natjecanje carving majstora. Bit će nas 12 i jedino sam ja amater. Nadam se da ću otići tamo, jer nemam što izgubiti," kaže ovaj domaćin.
Ako želite probati carving, ne zaboravite osim volje, voća i jednog malog noža, ništa vam drugo nije potrebno. Ovaj domaćin je vrlo uporan i zasigurno je da će i dalje raditi na tome da impresionira svoje poznanike ovakvim radovima, koji su zaista vrijedni divljenja.
Tagovi
Carving Rezbarenje voća Rezbarenje lubenice Dani ludaje Dulek Zoran Blažić
Autorica
Više [+]
Mirjana je diplomirana novinarka, dijete sa sela i entuzijastica u duši. Novinarstvom se bavi od 2008.godine.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔