Kada su prije šest godina krenuli u proizvodnju aronije, bilo je tek nekoliko proizvođača u Hrvatskoj. Nisu puno znali o njoj, ali su čuli da je zarada dobra. Danas imaju zasađeno dvije tisuće komada aronije, a s prodajom su itekako zadovoljni!
Kada su prije šest godina krenuli u proizvodnju aronije, bilo je tek nekoliko proizvođača u Hrvatskoj. Nisu puno znali o njoj, ali su čuli da je zarada dobra. U potrazi za novim kupcima, izložbeni štand OPG Damir Markov iz Đurđevca našao se na 22. Međunarodnom sajmu poduzetništva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo.
Majka vlasnika OPG-a Nadica kaže kako su zadovoljni prodajom na sajmu. Ljudi cijene prirodan proizvod.
U proizvodnju su krenuli jer im se činilo obećavajuće. Da sad trebaju odlučiti što proizvoditi, aroniju ne bi sigurno. Troškovi su previsoki, ističe.
Imaju zasađeno dvije tisuće komada aronije, a prošle godine ostvarili su prinos od oko 4-5 tona. Od tog prinosa, proizvedu oko dvije tisuće litara soka, dok se ostalo koristi kako bi se dobio džem. U proizvodnji sudjeluju sin, majka i otac. Osim aronije, imaju i vinograd na oko jedan hektar gdje proizvode stolno grožđe koje ide odmah u prodaju. Tako je barem inače.
"Zadnje dvije godine nemamo prinosa u vinogradu jer nam je sve uništio mraz."
"Proizvodimo sok i džem, a sve nam je prirodno, bez uporabe pesticida ili bilo kakvih kemijskih sredstava. Sok je 100%-tni, bez dodataka, samo pasteriziran. Redovno prolazi sve analize kontrole kvalitete."
Njihov OPG, kaže, iako proizvode ekološki, nije u sustavu ekološke proizvodnje zbog okolnih parcela.
Cijela parcela ograđena je žicama i to dovoljno visoko kako bi se zaštitili od divljači koje znaju napraviti štetu. U proizvodnju su, kaže, uložili oko 100-120 tisuća kuna. Uložili su vlastita sredstva. Nisu se prijavljivali na mjere Europske unije, a kaže kako ni nemaju namjeru.
Od ukupnog prinosa proizvedu oko dvije tisuće litara soka, dok se ostalo koristi kako bi se dobio džem. Sok je 100%-tni, bez dodataka, samo pasteriziran. Redovno prolazi sve analize kontrole kvalitete.
"Oko aronije ima jako puno posla. Sve radimo ručno, okopavamo, ručno beremo. Aronija je dosta zahtjevna biljka, pa tako provodimo i malčiranje, navodnjavanje, a dosta sredstava ulažemo i u kupnju eko gnojiva. Osim ulaganja u proizvodnju, plaćamo i oko 4,5 tisuće kuna doprinosa za nas troje."
Prošla godina bila je odlična što se tiče prinosa i kvalitete ploda. "Šećer je iznosio između 20 i 22, što je odlično. Dobili smo sok visoke kvalitete. Nismo imali nikakvih šteta prošle godine što se tiče onog mraza u proljeće, dok je u okolnim voćnjacima bilo dosta oštećenja."
Sok aronije prodaju po 70 kuna za litru, a u boce ih puni uslužno drugi obrt namijenjen za tu djelatnost, sve pod njihovim nadzorom. Prodaju ih na kućnom pragu i na sajmovima, ali i u restorane na moru. Svaki tjedan odlaze i u Bjelovar prodavati proizvode na lokalnu tržnicu.
Zadovoljni su prodajom, a gospođa Markov ističe kako prodaju sve što imaju, budući da su proizvodi od aronije zdravi te su jako traženi. Kaže kako u bližoj budućnosti ne planiraju proširivati proizvodnju jer nikad ne znaju što im donosi sutra.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica