Da bi se štete od apopleksije umanjile ili potpuno otklonile, a na osnovu determiniranih i utvrđenih uzročnika, potrebno je provoditi odgovarajuće preventivne ili kurativne mjere zaštite.
Termin apopleksija ili kap označava iznenadno, prijevremeno sušenje stabala kod intenzivnog uzgoja marelice.
Riječ je o kompleksnoj pojavi koja ovisi od niza faktora koji, pojedinačno ili zajedno, utječu na njeno pojavljivanje. Ova pojava je najveći problem u proizvodnji marelice i dovodi u pitanje ekonomsku opravdanost, uopće, uzgoja ove voćke.
Simptomi mogu biti različiti ovisno od toga što je uzročnik ove pojave. Oni se manifestiraju u vidu vanjskih promjena na stablu, kao i unutrašnjih anatomskih promjena. Najtipičnija vanjska promjena koja se zapaža je sušenje lišća. Lišće se prvo uvija, zatim naglo vene i suši se. Sušenje se najčešće događa u proljeće, odmah nakon cvjetanja ili nešto kasnije tijekom vegetacije, obično u svibnju ili lipnju. Sušenje može nastupiti u roku od nekoliko dana, na dijelu krune ili u cijeloj kruni. Ponekad se sušenje događa etapno tijekom jedne ili više godina. Sušenju može prethoditi pojava kloroze lišća u prethodnoj vegetaciji ili raniji završetak vegetacije u jesen prethodne godine. Najčešće se javlja kod stabala starosti 5-20 godina.
Na presjeku grana ili debla zahvaćenih sušenjem uočava se da tkiva (floem, kambij i ksilem) dobivaju smeđu boju. Širenjem promjene boje tkiva, posebno kada je nastalo kružno oštećenje tkiva, dolazi do prekida cirkulacije sokova i naglog sušenja oštećenih grana ili čitavih stabala. Ako je zahvaćen samo dio grane, kao simptomi se mogu javiti ispucanost kore, stvaranje rak-rana i pojava smolotočine. Ima slučajeva da oštećeno mjesto zaraste i da takvo stablo relativno dugo živi i normalno rađa.
U literaturi postoje dva pristupa objašnjenju pojave prijevremenog sušenja stabala marelice. U Istočnoj i Srednjoj Europi se smatra da je primarni uzrok apopleksije ekološko-fiziološke prirode. U Zapadnoj Europi, Americi i Australiji na prvo mjesto se stavljaju patogeni kao uzrok sušenja stabala. Prema suvremenom shvaćanju pojave prijevremenog sušenja stabala marelice, umjesto općeg termina "apopleksija", potrebno je identificirati uzročnika sušenja i koristiti precizne dijagnoze kao npr. bakterijski rak, citosporoza, verticilioza i sl.
Koji faktori utječu na prijevremeno sušenje stabla marelice?
Na pojavu prijevremenog sušenja marelice utječe veliki broj faktora ekološko-fiziološke prirode od kojih su najznačajniji: izmrzavanje, suša, suvišna vlažnost zemljišta, nedovoljno kompatibilne podloge, nedovoljna i nepravovremena primjena agrotehničkih mjera.
Prijevremeno sušenje stabala marelice može se spriječiti ili bar umanjiti samo primjenom preventivnih mjera.
Da bi se štete od apopleksije umanjile ili potpuno otklonile, a na osnovu determiniranih i utvrđenih uzročnika, potrebno je provoditi odgovarajuće preventivne ili kurativne mjere zaštite. Neke od mjera bi bile: sadnja marelice na zemljištu gdje je odgovarajuća razina podzemnih voda, biranje i selekcija sorti s dužim mirovanjem, biranje kompatibilnih podloga s dužim mirovanjem koje će utjecati na epibionta, odgovarajuća visina cijepljenja, pravilna i pravovremena primjena agrotehničkih mjera, sprječavanje nastajanja ozljeda preko kojih bi se ostvarila zaraza, uklanjanje, spaljivanje i uništavanje zaraženih dijelova.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor
zvonko litric
prije 6 godina
na slici uz tekst su breskve a ne kajsije!