Neobrađena zemlja je mrtvi kapital, kaže nagrađeni maslinar otkrivajući da je na području Skradina u državnom vlasništvu oko 15.600 hektara zemljišta na kojima bi se moglo posaditi čak 322.320 novih stabala maslina
Znamo da imamo kvalitetno ulje, nagrađivano je na lokalnim natjecanjima, ali ovo je iznad svih naših očekivanja, izjavio je za američki Olive Oil Times 25-godišnji Ante Šišak iz Dubravica kod Skradina u Dalmaciji.
Dodao je još "san snova" kad je saznao da je proizvod OPG Šišak nagrađen zlatnim odličjem na najvećem svjetskom ocjenjivanju maslinovih ulja NYIOOC (World Olive Oil Competition) 2022 koje se upravo održava u New Yorku.
"Dobiti nagradu u konkurenciji 1.244 maslinova ulja iz 28 zemalja svijeta nije samo veliko priznanje nego i odličan marketinški iskorak. Sada naše ulje još više vridi“, kaže Ante. On zna da ulja nagrađena na NYIOOC–u bivaju upisana u Službeni vodič najboljih ekstra djevičanskih svjetskih ulja. Rezultate natjecanja diljem svijeta prate proizvođači, uvoznici, distributeri, kuhari, stručnjaci za ugostiteljstvo i novinari.
"Dobit ćemo i kipić te naljepnice koje će krasiti naše nagrađeno ulje“, govori mladi maslinar.
Njegova je priča zanimljiva. Rodio se u Pločama, gradu na krajnjem jugu Hrvatske gdje mu i danas žive roditelji, majka Vera i otac Nikola (62). Otac je u Pločama službovao, zasnovao obitelj i tamo ostao. Starije sestre Ana i Marija su se udale, a Ante kad je navršio 18 godina i postao punoljetan, vratio se na djedovinu u Dubravice.
"Tu živim sam, ali nisam usamljen“, govori. Po zanimanju je kuhar, ima već 8 godina staža, ali njegova ljubav pa i budućnost su masline i maslinovo ulje.
"Želim nastaviti obiteljsku tradiciju. Djed, pradjed i stariji preci bavili su se maslinarstvom“, ističe. Otac mu je od velike pomoći, dođe i "pruži ruku" kad su radovi u masliniku, a prava fešta je kada se u berbi okupi cijela obitelj – majka, otac, sestre, zet Ante, nećakinja Ivana te nećaci Domagoj i Frane.
"Pomognu i prijatelji, a sve što se ubere isti dan se i preradi u uljari Laća, najvećoj u Skradinskom polju“, dodaje nagrađeni maslinar.
Poštujući tradiciju OPG Šišak proizvodi organsko ekstra djevičansko maslinovo ulje dobiveno isključivo mehaničkim postupkom hladnog prešanja. Posjeduje tri maslinika u kojima je zasađeno preko 130 stabala maslina. Neki maslinici su naslijeđeni, a tu su i novi nasadi. Iz godine u godine nasade kontinuirano povećavaju u okruženju netaknute prirode u blizini Nacionalnog parka Krka.
Povećavaju, ali ne tempom kojim Ante želi.
Problem je zemlja. Puno je neobrađene, stoji u ledini, ali je vlasnici ne žele prodati. Na području Skradina i u državnom vlasništvu ima oko 15.600 hektara zemljišta pogodnog za sadnju i uzgoj poljoprivrednih kultura. Stručnjaci su izračunali da se na tom zemljištu, koje je zaraslo u šume, šikare ili je u ledini može posaditi čak 322.320 novih stabala maslina, znači puno više nego što ih je sada.
"Do državnog zemljišta bilo u koncesiju, najam ili kupovinom dosad su uspijevali samo rijetki. Uglavnom zbog zakonskih nedorečenosti i administrativnih prepreka“, govori Ante. Možda se čeka, dodaje, da dogodine istekne moratorij na prodaju zemlje strancima?!
To što nije uspio povećati površine pod maslinama velika je prepreka za realizaciju njegovih planova. Nema dovoljno zemlje da bi mogao koristiti poticajna sredstva iz europskih fondova i Programa ruralnog razvoja.
"Neobrađena zemlja je mrtvi kapital“, kaže naš sugovornik. On nije poput mnogih mladih Hrvata otišao u Njemačku ili neku drugu europsku zemlju da bi tamo osigurao egzistenciju. "Nema ništa bolje nego raditi na svom imanju i živjeti od svog rada“, napominje.
Želja mu je da, kupnjom ili najmom državne zemlje, iz godine u godinu nastavi povećavati nasade maslina u ovom bogomdanom okruženju. Mediteranska klima i tlo idealni su za maslinarstvo, u blizini je i rijeka Krka poznata po prekrasnim slapovima. Postoji mogućnost navodnjavanja.
"Bez navodnjavanja nema uspjeha“, kaže. On i sada koristi sustav kap po kap. Zato svake godine ima solidan urod. Preferira autohtone sorte Oblicu, Krvavicu, Lastovku, Levantinku, Bužu, Istrasku bjelicu, Buharu, Kosmaču... Uzgoj je ekološki za što posjeduje i odgovarajući certifikat.
Ulje nagrađeno u New Yorku dobiveno je sljubljivanjem spomenutih sorti. Ističe se uravnoteženom gorčinom i pikantnošću te bogastvom okusa i mirisa. Kušajući ga iskusni ocjenjivači NYIOOC-a posebno su apostrofirali osjete okusa zelenog badema, lista rajčice, zrele note rajčica i pinjola.
"Ma ulje je bog bogova, a nagrada u New Yorku san snova“, rekao je na kraju Ante Šišak, dodatno uvjeren da njegov posao u maslinarstvu i uljarstvu može ići samo naprijed. Unatoč preprekama državne administracije.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
grga cvarak
prije 9 mjeseci
..cekajte pa nemozete tudzu imovinu uzurpirati ..zna se cija je ta sva zemlja ..to je zemjla od porteranih srba...ako imate pare nadjite vlasnika i kupite zemlju nemojte te muljaze ...i ja sam tako uradio i niko me ne kune ja sa time nemam problema ali vi ocito ste podmukli i pokvaren covjek.